Kameny zmizelých jsou dlažební kostky s mosazným povrchem umisťované do chodníku před domy, kde žily oběti holocaustu. Projekt vznikl v Německu v roce 1992 a záhy se přenesl do všech evropských zemí. V Dobříši byly první kameny zmizelých položeny v prosinci loňského roku. Nyní k nim město ve spolupráci se ZŠ Trnka přidalo další…
Dalších pět kamenů zmizelých bylo v Dobříši položeno ve čtvrtek 20. října 2022. Věnovány jsou rodině Fleischmannových, která žila v domě na Mírovém náměstí v Dobříši čp. 41, a rodině Popperových, která žila v domě čp. 39.
Vzpomínkové akce s pokládáním kamenů zmizelých se v Dobříši účastnilo několik desítek lidí, včetně paní Zory Rysové, která s nápadem tohoto projektu přišla. Právě ona vypracovala jmenný seznam všech dobříšských Židů, kteří byli za druhé světové války povoláni do transportů v září a říjnu roku 1942, a také speciální mapu míst, kde bydleli.
Celým pietním setkáním na Mírovém náměstí nedaleko samotné radnice provázela přítomné hosty paní Jitka Urbanová, společně s žáky ZŠ Trnka.
Vzácným hostem u této příležitosti byla paní Hanna Arie-Gaifman, vnučka paní Růženy Fleischmannové (nar. * 29. prosince 1883 a † 1944 v Osvětimi), která přiletěla na Dobříš z USA. Před samotným slavnostním položením kamenů zmizelých do dlažby chodníku paní Arie-Gaifman velmi dojemně zavzpomínala na osud své rodiny a vyzdvihla hlavně osobu své babičky.
Během jejího proslovu všichni přítomní utichli a nejednomu člověku se v očích zaleskly slzy dojetí. Snad si v tu chvíli všichni přítomní ještě více a hlouběji uvědomili význam tohoto projektu a snad si ho uvědomí i ti, kteří na místě setkání nebyli přítomni osobně.
Starosta města Dobříše Pavel Svoboda poté vsadil tři kameny zmizelých, tedy speciální dlažební kostky s jmény členů rodiny Fleischmannových z Dobříše, do dlažby před vchod domu na Mírovém náměstí čp. 41, kde budou navždy připomínat její osud. Další dva kameny pak byly vloženy do dlažby před domem čp. 39, kde žila rodina Popperových.
Kameny zmizelých plánuje město Dobříš pokládat i dále. „Položení dalších pěti kamenů rodiny Fleischmannových a Popperových je pokračováním tradice. Chceme tak připomenout obyvatele, kteří ze dne na den náhle zmizeli z našeho města a většinou nikde nemají ani označený vlastní hrob. Pro nás všechny je důležité si toto připomínat,“ dodává Jitka Urbanová, která celý tento projekt jako radní města Dobříše zaštítila.
Zpracovala DH