Už platí zákaz provozování kotlů 1. a 2. emisní třídy



Od prvního září se už v žádné domácnosti nesmí topit v kotlích na tuhá paliva I. a II. emisní třídy. Kotle I. a II. emisní třídy patří mezi ty nejstarší a také nejméně ekologické, neboť jejich provoz produkuje větší množství emisí než kotle vyšších tříd. Tyto staré kotle mají negativní dopad na kvalitu ovzduší a celkově životní prostředí.

Domácnosti, které svůj kotel ještě nevyměnily, by se neměly spoléhat na možnost, že by se na jejich starý kotel nepřišlo. Velmi jednoduše ho totiž může odhalit povinný protokol o kontrole kotle, který si může příslušný úřad od 1. září 2024 vyžádat. Z tohoto protokolu lze zjistit, jaký kotel je v domácnosti provozován a zda to je legální. Za používání nepovoleného kotle hrozí jeho majitelům pokuta až 50 tisíc korun.
Od září se mění dotace na výměnu starých kotlů. Novinkou bude možnost žádat o dotaci na výměnu nejen u kotlů 1. a 2. emisní třídy, ale také u kotlů na pevná fosilní paliva 3. až 5. třídy. Změna bude i v tom, že žádat o dotace na výměnu kotlů už se nebude u krajských úřadů jako doposud, ale u Státního fondu životního prostředí ČR. Dotace budou součástí dvou programů, a to Nová zelená úsporám Light a Nová zelená úsporám.

Jaký bude příspěvek v Nové zelené úsporám Light?
Pro domácnosti s nižšími příjmy bude k dispozici dotace na výměnu kotle z programu Nová zelená úsporám Light. Určena je i starobním důchodcům, příjemcům invalidního důchodu 3. stupně a domácnostem, které pobírají příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě.
Výše podpory na výměnu kotlů na tuhá paliva například za moderní kotel na biomasu (pelety nebo kusové dřevo) bude od září 110 tisíc korun nebo za tepelné čerpadlo až 150 tisíc korun. Nově se nízkopříjmovým domácnostem otevře i možnost výhodněji vyměnit další neekologické zdroje vytápění – kotle na topné oleje, elektrické vytápění, stará lokální topidla nebo plynové kotle.
Prostředky na novou formu dotace na výměnu kotlů jdou z Národního plánu obnovy. Využít je bude možné pouze do konce roku 2025. Celková alokace je 2 miliardy korun.

Jaký bude příspěvek pro ostatní domácnosti?
Pro ostatní domácnosti zůstává standardní program Nová zelená úsporám. Ten nabízí široké možnosti podpory při výměně nejen kotlů 1. a 2. emisní třídy, ale také na výměnu všech druhů kotlů na uhlí nebo koks a dalších neekologických zdrojů tepla. U tepelných čerpadel bude nově příspěvek 130 tisíc korun, na pořízení kotle na biomasu až 90 tisíc a na topidla 35 tisíc korun.

Mgr. Vladimír Šůna
Zdroj: Státní fond životního prostředí ČR



Předchozí článekČistá kontejnerová stání na tříděný odpad!
Další článekKONEC MESOH ROKUa kontrola odpadových účtů