Ve dnech 30. 10. – 2. 11. se město Dobříš stalo hostitelem účastníků projektu Town Twinning – Partnerství měst. Delegace tvořená z reprezentantů několika zahraničních měst (Gharb – Malta, Gerano a Ortezzano – Itálie, Vila da Lousa – Portugalsko) navštívila naše město a také jeho okolí (Příbram a Praha). Cílem projektu, který pokračuje už druhým rokem a spojuje dohromady 6 zemí (kromě již zmiňovaných a pro tentokrát hostitelského Česka také Irsko a Polsko), je výměna zkušeností a sdílení problémů a jejich řešení na úrovni menších měst.
Dobříšský spolek E-Plus, který je partnerem tohoto mezinárodního projektu, připravil pro 60 hostů bohatý program, jehož součástí byla návštěva příbramské Svaté Hory a účast na slavnostních bohoslužbách, návštěva dobříšského Domu nad vodou a chráněné dílny Rukama Nohama. Mnozí hosté podpořili jeho činnost nákupem hezkých textilních výrobků v obchůdku dílny. Následovala návštěva Muzea Dobříš, kde hosté získali mnoho zajímavých informací o historii našeho města. Uskutečnilo se také neformální setkání představitelů měst se starostou města Dobříše panem Mgr. Stanislavem Vackem v kavárně Abeles.
Po návštěvě pekárny a potravin Bedřich, spojené s ochutnávkou místních výrobků a specialit, se celá delegace přesunula na dobříšský zámek, kde díky velkorysosti a vstřícnosti ředitele zámku pana Krejcárka proběhla komentovaná prohlídka zámeckých interiérů s anglickým výkladem.
Formálním vrcholem pobytu hostů na Dobříši se stalo setkání v kulturním domě, kde město Dobříš zastupovala radní Mgr. Petra Neubergerová. Přednášku o památkové péči ve Středočeském kraji připravil pan Zdeněk Neustupný. Součástí večera bylo také zhlédnutí krátkého propagačního filmu o Dobříši, výstavka grafických listů inspirovaných příbramskou Svatou Horou a Prahou dobříšského výtvarníka Miro Pograna a na závěr koncert středověké hudby v podání dua Con Amore. Není bez zajímavosti, že oba hráči hrají na kytary, které postavil pan Tuláček, rovněž občan Dobříše. Díky nasazení nejen členů spolku E-plus proběhl tento bezesporu organizačně a logisticky náročný program ke spokojenosti všech účastníků projektu. Celodenní výlet do Prahy, kdy měli hosté možnost si historické centrum města prochodit a zažít jeho neopakovatelnou atmosféru, zakončil program projektu na území České republiky. Následující ráno se celá skupina, obohacená o čtyři účastníky z České republiky, přesunula na východ Polska, kde projekt pokračoval v následujících třech dnech a jehož cílem bylo partnerské městečko Korycin. Několikaletý projekt „Town Twinning“ se slavnostně uzavřel na konci listopadu na ostrově Gozo u Malty.
Jitka Pogranová, spolek E-plus