Víte o tom, že vedením města protežovaný MESOH, který trestá občany, kteří se obávají zneužití sbíraných dat, získal vloni za nadměrný sběr a shromažďování osobních údajů anticenu Dlouhodobý slídil? V hodnocení poroty se uvádí, že systém poskytování slev za sběr EKO bodů je vlastně totéž jako systém pokut za nedostatečnou ochotu sdílet osobní informace: https://tx.cz/blog/v-cenach-velkeho-bratra-za-rok-2023-nejvice-uspelo-rozpoznavani-tvari.
Oprávněnost tohoto závěru potvrzuje i poslední krok naší radnice, která schválila další „vylepšení“ k trestání těch, kteří sice třídí, ale chtějí si zachovat soukromí. Jako příklad uvádí bytový dům, kde může registrovaný v MESOH získat slevu až 460 Kč/rok, ale neregistrovaný soused jen 300 Kč. Drahý, komplikovaný, šmírovací a hlavně nespravedlivý systém. Systém, ve kterém se skoro nikdo nevyzná a na jehož konci je pochybná roční sleva v hodnotě 1 večeře v ne příliš drahé restauraci. Řeší desetikorunové rozdíly ve „slevách“, ale vůbec neřeší zhruba 1 500 spoluobčanů, kteří na Dobříši žijí, ale nejsou zde hlášeni! Ti neplatí za svoz odpadů ani 1 200 Kč ani 900 Kč po slevách, ale čistou nulu! Kvůli nim a slevám od Slídila platí ostatní nejvyšší možný poplatek. To je MESOH!
Na zastupitelstvu 13. 2. 2025 budeme opět navrhovat ukončení MESOHu a přechod na jednoduchý, spravedlivý, nikoho neobtěžující systém s vyšší motivací ke třídění. Dělá to tak Praha a třeba i naši sousedé z Mníšku pod Brdy, kde zavedli systém motivace „čím větší objem a četnost svozu odpadu, tím více zaplatíte“. Úspěšnost tohoto systému vidíme například výhrou dvou Křišťálových popelnic za nejlepší třídění (https://www.zpravyzmnisku.cz/z-radnice/vyhrali-jsme-dve-kristalove-popelnice-protoze-tridime-nejlepe/).
Co by obnášel přechod na systém „Kolik a kolikrát vyhodíš, za to zaplatíš“ na Dobříši?
• Pro občana žádnou změnu. Současný systém svozu a třídění funguje dobře a kromě Slídila občany neobtěžuje.
• Odstranil by nespravedlnosti, kdy za stejný objem vyvezeného odpadu zaplatí občan i desetinásobek toho, co soused.
• Platili by i ti, kteří na Dobříši bydlí, ale nejsou zde přihlášeni k pobytu. Nejenže neplatí za odpady, ale ještě připravují město o cca 30 milionů ročně, o které je nižší podíl města na sdílených daních ze státního rozpočtu. Tady máte rezervu, milí radní, vy ale radši všem zvyšujete daň z nemovitostí!
• Motivaci zvýší i 60litrové nádoby. Někomu stačí a nebude v zápachu čekat, než naplní 120litrovou.
Sledujte, jak se k našemu návrhu postaví koalice ODS, STAN a KDU-ČSL ovládající Dobříš. Zda jako vždycky odmítnutím proto, že to navrhnul někdo z opozice, a neustoupit ani o píď, jako v případě daně z nemovitostí. Město může ušetřit přes 300 tisíc ročně za platby Slídilovi, o které by se mohl třeba navýšit limit pro akci „Tvoříme Dobříš“, a každý rok za ně pro občany něco navíc pořídit.
Zastupitelé za ANO 2011
Jiří Bláha, Eva Burešová,
Martin Čermák, Markéta Čermáková,
Tomáš Helebrant, Jan Procházka