Jsem přesvědčený, že schválení studie je plně v souladu s programem Pro Dobříš i s programem koaličním. Před začátkem našeho volebního období existoval pro Brodce pouze územní plán, který měl tyto parametry: 43 stavebních parcel (podle neschválené ÚS z roku 2016), pouze základní pravidla pro regulaci výstavby, minimální veřejně přístupná plocha / zeleň, zastavěná zóna přímo u cesty využívané k procházkám do lesa.
Schválená územní studie přináší následující: koncepční urbanistické řešení (potvrzené už dvěma urbanisty a jejich týmy), 22 stavebních parcel (redukce o více než 40 %), soustředění zastavěné zóny do oblasti přímo sousedící s chatovou osadou s nejmenším dopadem na „rekreační koridor“ obyvatel směřujících do lesa, souvislý pás veřejně přístupné a kvalitní zeleně na téměř polovině řešeného území a prostor pro komunitní zahradu. Z plochy pozemků v majetku města je 79 % nezastavitelných.
Pokládám to v rámci dané situace za dobrý výsledek a skutečné naplnění našeho programu. Je to zcela v souladu s péčí řádného hospodáře i ve významu ochrany krajiny a rozvíjení přírodní hodnoty území. Z mého pohledu se neshodujeme pouze na využití 4 pozemků města, které se nacházejí v zastavěné zóně. Tady za sebe naprosto respektuji názory odborníků – pokud dva urbanistické expertní týmy říkají, že nezastavěné pozemky v ucelené zóně zástavby nemají být, tak jim věřím.
Závěrem chci připomenout to nejdůležitější: schválením územní studie vůbec neříkáme, že chce město v Brodcích stavět, nedáváme stavbě jakkoli zelenou a její zahájení nijak neusnadňujeme ani nepřibližujeme. Je potřeba vyřešit stále stejné problémy, minimálně s přístupovými komunikacemi a sítěmi. Přijetím územní studie jsme ale zajistili to, že v případě výstavby Brodcům dál zůstane jejich stávající rekreační charakter s minimálními dopady na občany Dobříše.
Daniel Flígr, zastupitel