Restart hokeje a bruslení v Dobříši: Slavomír Lener a Michal Dragoun se aktivně zapojují do znovuzahájení činnosti klubu HC Dobříš



    Bývalý trenér i manažer české hokejové reprezentace Slavomír Lener, olympijský vítěz a mistr světa, se rozhodl pomoci obnovit činnost hokejového klubu HC Dobříš a ve městě tak opět rozhýbat malé i velké hokejisty pod vedením hlavního trenéra Michala Dragouna, rodilého Dobříšáka, mistra republiky s HC Sparta Praha. Dobříšský zimní stadion tak bude od letošního roku opět naplno využitý.

    Co Vás přimělo k znovuobnovení činnosti HC Dobříš?

    S. Lener: Lední hokej má v Dobříši mnohaletou tradici, k 1. mistrovskému zápasu došlo 1. 1. 1942 na rybníku Papež. Hokej se hrál jen tehdy, když mrzlo. Zájem diváků byl vždy velký a lední hokej patřil k nepopulárnějším sportům. HC Dobříš – český klub ledního hokeje, byl založen v roce 1999. V roce 2006 se po odhlášení z krajské soutěže klubové vedení zaměřilo pouze na mládežnické celky. Nakonec v roce 2009 pro nedostatečné podmínky včetně chátrajícího zimního stadionu klub zcela zanikl. Chceme, aby hokej v Dobříši pokračoval dál. Cílem je ale i to, aby se všichni zájemci z řad dětí mohli naučit bruslit. Alespoň my jsme to tak za mého mládí měli. Nepamatuji se, že by někdo ze třídy bruslit neuměl. Patřilo to k základní dovednosti, stejně tak jako umět chodit, běhat, skákat, „rozumět si“ s míčem a plavat.

    V Dobříši není registrovaný pouze jeden hokejový klub, ale založeno je jich zde více. Řešili jste s vedením těchto klubů váš současný záměr a možnou spolupráci?

    S. Lener: Vše jsem ověřil v registru. Na Dobříši existovaly 3 kluby zaměřené na hokej. RZ, HOSK a HC Dobříš. Všechny se postupně staly neaktivními a přestaly vykazovat jakoukoli aktivitu. Oslovil jsem bývalé vedení klubu HC Dobříš, poněvadž některé členy minulého výboru osobně znám a vím, že by byli nadšeni, kdyby se podařilo znovu oživit dění na zimním stadionu. Dne 2. 8. 2021 proběhla ustavující schůze a jsem rád, že v novém výboru klubu jsou lidé, kteří mají zájem o to, aby především děti měly přes zimu možnost aktivně a organizovaně sportovat.

    Kdo stojí ve vedení klubu HC Dobříš?

    S. Lener: Novým předsedou se stal Štěpán Souček, sportovec tělem i duší, skvělý bruslař a ještě vloni extraligový rozhodčí. Místopředsedou je místní hokejista a srdcař Karel Máša ml., který byl i v minulém vedení klubu. Dalšími členy výboru HC Dobříš jsou Petra Neubergerová a Pavel Lohr. Oba mají s činností klubu z minulosti velké zkušenosti. Podle mě je důležité, aby v klubu působilo co nejvíce „dobříšských“ znalých místních specifik i historie. Úplně novým jménem je pak místní učitel, tělocvikář Michal Ciboch. Je to sportovní nadšenec, dětem dává maximum, zapálí je, vede několik sportovních oddílů či kroužků na Dobříši, navíc taky hrál hokej. Ten nám může hodně pomoci při bruslení dětí v rámci škol a školek. Doufám, že se mu podaří, aby brzy vznikla i sportovní třída se zaměřením na bruslení a hokej. Řádnými členy výboru jsme i já s Michalem. Moje současná funkce na českém svazu ledního hokeje je manažer rozvoje LH, takže mám mj. v popisu práce i rozvoj hokeje v tradičních nebo i úplně nových lokalitách. Po celé ČR. Michal Dragoun právě dokončuje studium trenérské licence „B“ a bude od 1. 9. 2021 hlavním trenérem HC Dobříš.

    Kde bude klub fungovat a jak je řešeno jeho financování?

    S. Lener: Činnost začne na místním zimním stadionu v Lipkách již začátkem listopadu 2021, kdy radnice spustí provoz. Počítáme s tím, že v prvním roce činnosti se nám podaří náborovou aktivitou ve školkách a školách získat dostatečný počet dětí, tak abychom do další sezóny mohli přihlásit děti do soutěže přípravek. Nábory budou otevřené jak pro kluky, tak i holky ve věku zhruba 4–12 let. To už bychom od podzimu 2022 sezónu začali přibližně 2 měsíce v Příbrami a dokončili na našem stadionu koncem března.
    Co se týče financování, hokej je poměrně náročný sport, i když zdaleka ne nejdražší – v Čechách se pravidelně provozuje minimálně 10 mnohem finančně náročnějších sportů. Věříme v podporu a sponzoring místních firem i jedinců, na hlavního trenéra prostředky seženeme. Doufám, že ulehčíme vstup do klubu i těm dětem, jejichž rodiče nemají dostatečné příjmy. Budeme shánět výstroje a brusle na zapůjčení. Pro začátek na nácvik bruslení však stačí jakákoliv helma (hokejová, lyžařská, skejťácká – ne však cyklistická). Nějaké prostředky budou generovat i příspěvky, které ale určitě nebudou nijak přemrštěné. A tak jako všude v 165 lokalitách v celé ČR, počítáme s rozumnou podporou města.

    Jak plánujete zahájit činnost nového hokejového klubu v Dobříši?

    M. Dragoun: Na samotný úvod bychom rádi oslovili co nejvíce potencionálních budoucích bruslařů (hokejistů) na dni sportu na Dobříši dne 11. 9. 2021. Následně oslovíme školky a školy na Dobříši a ve spádových školách z okolí. Tady může hodně pomoci Michal Ciboch. A od 1. 11. plánujeme tréninky na ledě třikrát týdně.

    Které skupiny hráčů budete trénovat?

    M. Dragoun: Prozatím není striktně určený věk budoucích hráčů, ale chceme se zaměřit na děti ve věku 4–12 let a postupně v HC Dobříš vybudovat jednotlivé kategorie od přípravek a žáků.

    Jste jediným trenérem celého klubu, nebo máte další pomocné trenéry?

    M. Dragoun: V současné chvíli jsem hlavní a jediný trenér. Mou hlavní náplní je sestavení tréninkových plánů, příprava a vedení tréninků na ledě i mimo led. Průběžně budu oslovovat převážně bývalé hokejisty, kteří žijí na Dobříši a v okolí. Určitě počítám, že se zapojí na ledě Štěpán Souček, výborný bruslař, dále Karel Máša ml., Michal Ciboch a Slavomír Lener. Díky kontaktům, které se Slávou Lenerem máme, počítáme na ledě i s účastí hráčů-reprezentantů i brankaře Dominika Haška.

    Vzhledem k tomu, že zimní stadion v Dobříši není zastřešený, může docházet i k tomu, že se díky počasí nebude dát na ledě bruslit. Jak budete v takovém případě řešit tréninky?

    M. Dragoun: Zkušenost z jiných otevřených ledových ploch je taková, že když se mrazí čtyři a půl měsíce, tak se bruslí tři a půl až čtyři měsíce. To je dostačující, aby se všichni naučili za jednu sezónu bruslit. V případě, že led takzvaně „uteče“ díky slunci či dešti, budeme situaci řešit operativně vnitřním tréninkem v tělocvičně, tréninkem na hřišti venku anebo i využitím ledové plochy v Příbrami. První sezóna nám ukáže, jaká je realita, a podle toho naplánujeme sezonu druhou.

    Kde najdou zájemci další informace?

    S. Lener: Veškeré informace budou na facebooku a instagramu HC_Dobris a připravujeme také internetové stránky. Na dni sportu budou k dispozici letáky, plakáty, informace proběhnou ve všech školkách a školách, využijeme i Dobříšských listů a webu města Dobříše a věříme, že zafungují i osobní kontakty a předávání informací mezi sportovci. Chceme oslovit i ostatní sporty, jako je fotbal, tenis, florbal. V jejich řadách je hodně šikovných dětí, kterým chceme dát šanci se k bruslení a hokeji dostat a mít šanci v zimě organizovaně sportovat.
    Určitě nechceme děti z jiných sportů přetahovat, budeme jen propagovat myšlenku, že každé dítě by si mělo vyzkoušet ve věku od 4 do 12 let více sportů a pak se rozhodnout, který ho nejvíce baví a tomu věnovat více a více času. Tato strategie může dlouhodobě pomoci nejen hokeji, ale i fotbalu, tenisu a dalším. Je prokázáno, že více jak 90 % hráčů NHL v mládí provozovalo více sportů. Jsou šikovnější, obratnější, mají větší přehled, jsou dlouhodobě zdravější a prokazují lepší psychickou odolnost jak ve sportu, tak v životě…

    Zpracovala DH



    Předchozí článekFestival hudby Zámek Dobříš podpořil dobříšské varhany
    Další článekOhlédnutí za 1. ročníkem Festivalu hudby Zámek Dobříš – za čtyřmi dny neopakovatelných kulturních zážitků