Musíme reagovat na zavádějící článek pana Bláhy „ANO, referendum o Brodcích i další zástavbě okolní krajiny“ v minulých DL a leccos občanům ozřejmit. Článek podsouvá zastupitelům za ANO snahu o zastavění Brodců a strach z referenda.
Referendum o Brodcích nechce hlavně současné vedení města, proti hlasovali například všichni zastupitelé z ODS a 3 zastupitelé PRO Dobříš včetně starosty a místostarostky. Pokud by současné vedení města skutečně chtělo s lokalitou něco udělat, dávno by to udělalo, mělo na to celé volební období a většinu v zastupitelstvu. Nyní se p. Bláha snaží získat laciné politické body před volbami a zakrýt promarněné možnosti, které jejich koalice měla, i přetrvávající vnitřní spory ve „vládní“ koalici. Kde je knihovna, zastřešení zimního stadionu atd.? Místo něčeho konkrétního máme jen zadlužené město a rozprodaný majetek…
Pro část Brodců o rozloze necelých 7 ha, z nichž asi polovina patří městu, zadalo současné vedení zpracování územní studie tak, aby zde vzniklo 22 stavebních ploch, z nichž 4 připadnou městu. Na ostatních pozemcích města je navrženo vytvoření relaxační a klidové zóny. Referendum mělo rozhodnout, zda mají být pozemky města převedeny v územním plánu na zemědělskou půdu. To je ale pro vznik navrhované relaxační zóny zbytečné, takže jediným faktickým výsledkem referenda by bylo, že město přijde o 4 stavební plochy, jejichž hodnota spočívá v tom, že je lze směnit za jiné pozemky v druhé části Brodců. Ta má necelé 4 ha a pozemky patří téměř výhradně soukromým vlastníkům. Zde hrozí neřízená zástavba. Předkladatelé referenda se tváří, že bojují za Brodce, ale tuto část vůbec neřeší a nechávají vše živelnému vývoji. My chceme část těchto pozemků získat pro město, aby i zde mohla v budoucnu vzniknout třeba další zelená zóna, což by referendum, jak bylo navrženo, fakticky znemožnilo.
Složitost celé problematiky a možné důsledky kladného výsledku referenda si na posledním zasedání uvědomila většina zastupitelů, referendum dokonce nepodpořil žádný z radních z ODS a PRO Dobříš. Na závěr vás žádáme, abyste za nás přestal vykládat, „co si myslíme o hodnotách zeleně“, „jak uvažujeme o demokratických procesech“, „že se bojíme referenda“ a podobné vyfabulované lži a nesmysly. Na komunální úrovni se máme starat o město, mluvit spolu, hledat cesty, jak co půjde, ne důvody, proč to nejde. Urážení a nálepkování nic nepřinese. Aspoň my to tak vidíme.
Mgr. Tomáš Helebrant, Ing. Markéta Čermáková, MBA, JUDr. Jan Procházka, zastupitelé za ANO 2011
Zastupitelé za ANO se snaží zmást lidi a nepíší pravdu
Nejprve fakta: Na posledním jednání zastupitelstva se hlasovalo o místním referendu, které by umožnilo přímo občanům Dobříše rozhodnout, zda se má na pozemcích města v Brodcích stavět či nikoliv. Většina zastupitelů návrh na vypsání referenda zamítla. A to nejen všichni zastupitelé ODS Tomáš Vokurka, Jitka Urbanová, Adam Böhm a tři zastupitelé zvolení za PRO Dobříš Pavel Svoboda, Dagmar Mášová a Daniel Flígr, ale také všichni zastupitelé ANO Tomáš Helebrant, Jan Procházka, Markéta Čermáková a zastupitel ČSSD Stanislav Holobrada. Tedy zdaleka nejen současné vedení města.
V našem návrhu na vypsání místního referenda byla tato otázka, na kterou by občané mohli odpovědět: „Souhlasíte, aby Zastupitelstvo města Dobříše bez zbytečného odkladu schválilo v souladu s právními předpisy takovou změnu Územního plánu města Dobříše, která v lokalitě Brodce vyjme ze zastavitelných ploch pozemky v rozsahu, v jakém jsou k dnešnímu dni ve vlastnictví města Dobříše, s výjimkou pozemku p. č. 1896/194 v k. ú. Dobříš, který je zařazen do plochy pro občanské vybavení – tělovýchovná a sportovní zařízení?“
V čem tedy zastupitelé ANO nepíší pravdu? Není pravda, že „referendum mělo rozhodnout, zda mají být pozemky města převedeny v územním plánu na zemědělskou půdu“. Po vynětí ze zastavitelných ploch by mohly být pozemky klasifikovány jako plochy zeleně nebo plochy určené k rekreaci, plochy smíšené nezastavěné nebo zemědělské, ale to jsme již nechali na pozdější rozhodnutí zastupitelstva.
Co už vůbec není pravda je to, že náš návrh na omezení zástavby se týkal pouze části Brodců řešených územní studií. Je to přesně naopak. Týkal se všech pozemků města v celých Brodcích, což je po přečtení navržené otázky zřejmé. A ještě jsem na to v diskusi na jednání zastupitelstva vysloveně upozorňoval. Na podnět zastupitele Jana Procházky z ANO byla otázka pro referendum upravena tak, aby byly směny pozemků v rámci Brodců možné. Přesto pro vyhlášení referenda zastupitelé ANO nezvedli ruku.
Rozhodně není mým úmyslem nikoho urážet a netuším, co mohlo urazit zastupitele ANO v mé předchozí reakci. Laciné politické body před volbami nehoním. Chceme jen splnit, co jsme lidem před volbami slíbili, aby Brodce zůstaly aspoň na městských pozemcích nezastavěné a aby se zástavba nerozšiřovala dál do okolní krajiny. Kdyby se občané v referendu rozhodli pro zástavbu městských pozemků v Brodcích, respektoval bych to.
MVDr. Jaromír Bláha, zastupitel za PRO DOBŘÍŠ