Začnu úvodním vyjádřením nové místostarostky paní Jindřišky Romby: „Mně osobně je úplně jedno, kdo jsme z jaké strany. Důležité je, jací jsme lidé. Co chceme udělat pro Dobříš a zda jsme kvůli tomu ochotni spolu důstojně spolupracovat.“ Zní to ušlechtile, ale bohužel je to jen krasořečnění, ve skutečnosti o žádnou důstojnou spolupráci všech koalice nestojí.
Pro povolební vyjednávání jsme sestavili tým, který chtěl jednat o spolupráci, programu, o tom, co se kdo pokusí pro město udělat a získat. Ono jen nadšení a dobré záměry nestačí, když je nemáte, řečeno slovy klasika, „materiálně vyfutrovaný“. Práce pro město je hlavně o získávání zdrojů na záměry, které chce město uskutečnit. K tomu jsme mohli s našimi zkušenostmi a vazbami účinně přispět. Koalice ale neměla zájem se se zástupci více než čtvrtiny voličů města o budoucím programu alespoň pobavit. O tom, co z našeho programu by bylo dobré v Dobříši mít, co bychom pro to mohli udělat, jak můžeme spolupracovat. Nic. Zase si v tom našem malém městečku střediskovém hrajeme na velkou politiku… Na úvodním zastupitelstvu si tedy koalice prosadila jen svoje funkce a hlavně své odměny.
A jak mělo vypadat deklarované „důstojné zapojení opozice“? Zřízeno bylo celkem 8 komisí, které mají až 11 členů a opozici bylo nabídnuto následující: 3 komise jsou již plně obsazeny, tedy žádné místo pro opozici. Ve zbylých komisích jsou obsazeni všichni předsedové a máme pro vás 1–2 místa v komisi. Po zveřejnění seznamu členů komisí je zřejmé, že šlo hlavně o to obsadit co nejvíce funkcí pro sebe, kamarády a rodinné příslušníky. Já si ale nemyslím, že práce v komisích by měla být o vylepšování rodinných rozpočtů… Zastoupení opozice v dozorčích radách městských společností bylo také odmítnuto. To by zřejmě mohla opozice koukat někomu pod prsty.
Z výše uvedeného je jasné, že opozice žádnou důstojnou nabídku spolupráce nikdy neobdržela, a tak děkujeme, ale pozici fíkového listu odmítáme.
Ještě jeden důvod k odmítnutí máme. Zatímco v předchozím volebním období pracovaly výbory a komise zadarmo, což prosadil pan starosta a jeho koaliční kolegové jako úsporné opatření v době covidové, tak pro nové volební období tentýž pan starosta a stejní kolegové usoudili, že ekonomická situace je nadmíru příznivá a se stejnou vehemencí prosadil pro všechny členy výborů a komisí odměny. Neobsazením těchto míst aspoň něco městu ušetříme.
A perspektiva pro příští 4 roky? Řečeno slovy jiného klasika: „Jedeme dál, močálem černým, kolem bílých skal.“ Kdo neví a zajímají ho jména zmíněných dvou klasiků, najde je na stránkách
https://www.facebook.com/ANOnaDobrisi :-).
Tomáš Helebrant, zastupitel
Foto: Denisa Havlíčková
Reakce starosty Pavla Svobody a místostarostky Jindřišky Romby
Pavel Svoboda: Dovolím si upřesnit některá tvrzení kolegy zastupitele Helebranta. Po zveřejnění výsledků voleb jsme kontaktovali všechny strany, které získaly místa v dobříšském zastupitelstvu. Se zástupci všech těchto stran jsme se sešli a diskutovali jsme, co je pro kterou stranu důležité a kde se naše představy shodují. Od počátku jsme deklarovali, že máme zájem na spolupráci všech stran. Kolegovi Helebrantovi jsem odeslal náš, míněno vznikající koalice ODS, STAN a KDU-ČSL, návrh na obsazení komisí, kde ve všech komisích byla pro zástupce dalších stran místa. Nepřišel jediný požadavek, jediný protinávrh. Podobně při obsazení výborů. Nabízeli jsme kontrolní výbor včetně pozice předsedy kolegům Helebrantovi i Vackovi. Neměli zájem. Je pro mne smutným zjištěním, že se na práci komisí a výborů zástupci ANO nebudou podílet. Za překvapivou otočku pak pokládám debatu o odměnách pro předsedy a členy komisí, kteří nejsou zastupiteli. Byl to právě kolega Helebrant, který v prosinci 2018 právě toto navrhoval, a tenkrát to zastupitelé neschválili. Očekával jsem, že nyní tento návrh bude hromadně podpořen. Pro členy komisí je tato odměna nastavena na max. 2 000 Kč za rok, pro předsedy 3 000 Kč. V těchto objemech se jedná o symbolickou odměnu, která vyjadřuje uznání za tuto práci.
Jindřiška Romba: I nadále koalice předpokládá a je otevřena spolupráci všech stran v zastupitelstvu. Aby však mohla být spolupráce opravdu smysluplná a důstojná, je třeba aktivity všech. Právě v komisích a výborech se diskutuje nad různými otázkami, navrhují se řešení a záměry, vznikají zde nejen kvalitní, ale i realizovatelné nápady. Stejně tak účast ve výběrových komisích a dalších institucích otvírá možnost spolupráce. Neúčastí v nich může odlišný pohled na věc snadno zapadnout. Závěrem si dovolím ještě pootevřít dveře do povolebního vyjednávání. Nabídky zástupců hnutí ANO necílily toliko na programové body, ale rozdávaly karty, se kterými uspět a pokusit se o důstojnou a rovnou hru nebylo možné. Aneb jen těžko lze být důstojným spoluhráčem, když od samého počátku soupeříte proti přesile. Taková spolupráce při správě města pozbývá smysl.