Den Evropy na ZŠ Lidická
Den Evropy a zemí Evropské unie proběhl napříč 4. až 9. ročníkem v naší škole. Žáci si vybírali z tvořivých dílniček podle vlastní chutě. Někteří zpívali, jiní malovali, pekli koláče, probírali se historií, hledali výrazy v cizích jazycích, tvořili vlajky států.
Žáci se tak zajímavou formou dozvěděli o tradicích a zvycích států Evropské unie, zjistili také, jaké jsou výhody a nevýhody členství v Unii a prohloubili si sociální vztahy tím, že pracovali ve skupinkách namíchaných z žáků různých tříd i různého věku.
Výsledky své práce si děti nakonec společně představily. Měli jsme možnost ochutnat moučníky upečené podle receptů našich sousedů a přízemí školy nyní zdobí koláže a plakáty vybraného zpracovaného tématu.
Mgr. Michaela Fejtová Krajská
Projekt „Povolání“
Většina žáků devátých ročníků má v září pocit, že na výběr střední školy mají ještě spoustu času. Ani se nenadějí a je tady leden. Najednou stojí před velkým rozhodnutím, jakým směrem se vydat dál, kam podat přihlášky.
Přípravě na budoucí povolání se v naší škole průběžně věnujeme již od září. Navštívili jsme Veletrh středních škol v Příbrami, učili se vyhledávat školy v Atlasu školství a také navštívili některá střední odborná učiliště.
Vzhledem k tomu, že naši žáci pokračují v dalším vzdělávání na SOU nebo OU, bylo naším cílem přiblížit žákům ty obory, které jsou zakončené výučním listem. Jako každý rok jsme se zúčastnili Dnů otevřených dveří na Odborném učilišti a praktické škole Příbram. Zde si naši žáci prohlédli učebny i dílny, mohli si vyzkoušet mandlování nebo svařování. Další naší zastávkou bylo Střední odborné učiliště v Sedlčanech, kde jsme nakoukli pod ruce zahradníkům připravujícím květinové vazby, ochutnali práci cukrářů a nahlédli do dílen opravářů zemědělských strojů. Velkým zážitkem byla návštěva pražské Akademie řemesel. Na této škole se děti aktivně zapojily do praktické výuky zedníků, automechaniků a elektrikářů. Byla to pro ně cenná zkušenost a z Prahy si odvážely spoustu zážitků.
Během měsíce listopadu proběhly na škole besedy s odborníky z praxe. Školu navštívil pan Josef Jonáš, který pracuje jako pečovatel. Přiblížil žákům pracovní náplň této fyzicky i psychicky náročné profese. Dalším zážitkem byla pro naše žáky beseda s kadeřnicemi. Požádaly jsme naše kolegyně, které na škole pracují na pozici asistentky pedagoga, aby žákům přiblížily, co vše obnáší studium oboru kadeřník a vybudování vlastního kadeřnického salonu. Došlo i na styling vlasů a vytváření účesů u dobrovolníků.
V prosinci jsme projekt Povolání zakončili návštěvou Úřadu práce Příbram, kde jsme se zúčastnili interaktivní besedy na téma povolání, řemesla a možnosti dalšího vzdělávání žáků.
Nyní je na žácích a jejich rodičích, jaký směr dalšího vzdělávání zvolí. Přejeme, ať je jejich volba šťastná a žáci úspěšně jsou přijati na jejich vysněné obory.
Mgr. Libuše Kabylová, DiS.
Lesní pedagogika
Není výuka jako výuka. Žáci naší školy strávili 29. listopadu celé dopoledne pod vedením zkušeného odborníka v lese, kde se dozvěděli celou řadu informací. Prostřednictvím zážitkové pedagogiky si vyzkoušeli sázení stromků – třešní, ale i kácení stromu. Této aktivity se rozhodně nebál žák 9. ročníku a pod odborným dohledem pokácel strom přímo za přítomnosti a podpory spolužáků. Žáci se také dozvěděli, proč je důležité pečovat o les, jeho živočichy a proč je dobré vysazovat nové listnaté stromy.
Na závěr si žáci opekli špekáčky na připraveném ohništi, o které se museli v průběhu celého programu starat, aby oheň nevyhasl.
Celá aktivita se uskutečnila v rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Dobříš IV, reg. číslo CZ.02.02.XX/00/23_017/0008139, a je spolufinancovaná Evropskou unií z Operačního programu Jan Amos Komenský.
Všem zúčastněným velice děkujeme a těšíme se na příští rok, kdy se vrátíme na místo činu a podíváme se, jak nám rostou zasazené třešinky.
Mgr. Martina Patriková, DiS.