Jak je dobře známo, první písemná zmínka o Dobříši pochází z roku 1252, kdy zde český král Václav I., s přízviskem jednooký, vydal několik privilegií pro plaský klášter. Na otázku, zda se ve sbírkách Muzea města Dobříše nachází předmět, který by mohl na pobyt krále Václava I. pamatovat, odpovídá kurátor a archeolog dobříšského muzea PhDr. Lukáš Slabý důrazným „Ano!“ a blíže dodává: „Oním exponátem je nevelká koňská podkova. Ta, stejně jako stovky dalších sbírkových předmětů, tvoří součást takzvaného starého muzejního fondu, který se začal vytvářet záhy po založení Spolku okresního musea v Dobříši. Podle původní inventární knihy byla ‚stará podkova‘ darována do muzea v červnu roku 1914 panem Janem Josefem Kolářem, kovářským mistrem. Ten ji dle záznamu v inventární knize našel jako ‚zarostlou v pařezu‘ někde v lesích u Dobříše.“
Zájmová podkova je již nyní spolu s některými dalšími předměty k vidění v expozici muzea v Kopáčkově domě. Její popis a dataci dále upřesňuje kurátor muzea: „Tato podkova vedle dalších, mladších exemplářů z pozdního středověku až novověku zaujme na první pohled menší velikostí a vlnkovitě zaoblenou vnější hranou. Důležitá je rovněž přítomnost jen jednoho ozubu či absence hmatce. Jelikož neznáme bližší nálezové okolnosti, lze na základě typologie a analogií z jiných regionů podkovu datovat jen obecně do 11. až poloviny 13. století, přičemž pravděpodobnější je zařazení do mladšího poloviny z vymezeného časového úseku.“
Pro zájemce o bližší informace kurátor muzea v závěru dodává: „Popis a analýza podkovy je obsahem studie, která se objeví ve druhém čísle letošního ročníku odborného periodika Archeologie ve středních Čechách, jenž by měl vyjít na konci tohoto roku.“
Můžeme jen polemizovat, kdo a proč onu podkovu ztratil. Pravdou ovšem zůstává, že v rámci muzejních sbírek představuje jeden z nejstarších exponátů z přelomu raného a vrcholného středověku, i možného pamětníka časů, kdy v Dobříši a v okolních lesích pobýval král Václav I.
PhDr. Lukáš Slabý,
kurátor Muzea města Dobříše