Necitlivé zvýšení daně z nemovitostiZastupitelé dobříšské koalice ODS, STAN a KDU-ČSL rozhodli svými hlasy o razantním zvýšení daně z nemovitostí. Pro občany na troj až čtyřnásobek a pro firmy v průmyslových zónách na pěti až šestinásobek.

Nevyslyšeli argumenty opozičních zastupitelů, že tak razantní zvýšení je v současné obtížné době extrémní inflace, několikanásobného zvýšení cen za energie, trojnásobného zvýšení úroků z hypoték, znehodnocení úspor a zdražování zboží a služeb pro občany velice necitlivé. K návrhům na odložení rozhodnutí alespoň do doby schválení vládního úsporného balíčku byla dobříšská koalice hluchá. Pokud vláda prosadí svůj záměr, zvýší se na Dobříši daň z nemovitosti na čtyřnásobek a firmám na šestinásobek. Takže z jedné tisícovky budou rázem čtyři a to je pro někoho už opravdu dost. Ke všemu ostatnímu. Po šestinásobném zvýšení daně pro průmyslové zóny by se zase nikdo neměl divit, že firmy nebudou mít peníze na podporu sportu a kultury ve městě.

Ano, daň z nemovitosti se mnoho let nezvyšovala. Když už se pro její násobné zvýšení dobříšská koalice rozhodla, mělo se tak dít postupně a citlivě vůči občanům a firmám. Argumenty, že zvýšení doporučil finanční analytik, je jen alibismus. Analytik doporučuje, ale zastupitelé rozhodují. Rozhodování není jen o číslech, ale hlavně o lidech. Možná se opraví dvě ulice navíc, na to by se jistě našly peníze jen lepším hospodařením radnice. Například cena rekonstrukce náměstí Komenského vzrostla v průběhu realizace zhruba o 15 milionů. Zvýšení daně přinese 8–10 milionů…

Pan starosta argumentuje, že „v Evropě mají nejnižší daň v poměru k nákladům domácnosti v Lucembursku (0,05 %), Švýcarsku (0,11 %) a Rakousku (0,13 %). Na čtvrté příčce je ČR s 0,16 %“. V uvedených zemích pochopili, že každá nemovitost je už několikrát zdaněná a netrestají občany za to, že se o sebe sami postarali. Vyšší daň nedopadne jen na vlastní, ale i na nájemní bydlení, do kterého ji vlastníci promítnou. Proč nepatřit aspoň v něčem k předním zemím. Když už vyrábíme nejlevnější a občanům prodáváme nejdražší elektřinu a patříme mezi premianty ve výši inflace a v cenách potravin.

Zastupitelé za ANO 2011Předchozí článekDobříšské pivní slavnosti se opět vrátilyna náměstí Komenského
Další článekMěsto Dobříš je ve výborné finanční kondici. Přesto zastupitelé schválili zvýšení místního koeficientu daně z nemovitosti