Rada města Dobříše odsouhlasila pronájem celého Kopáčkova domu, který se nachází přímo v centru města, za účelem vzniku nového muzea.
„Na základě dohody se současným majitelem domu a JUDr. Kopáčkem město získá do dlouhodobého pronájmu tuto cennou historickou budovu v centru. V přízemí bude i nadále fungovat informační středisko, v prvním patře vznikne nová ucelená expozice Muzea města Dobříše,“ uvádí vedení města Dobříše.
Žiji v Dobříši téměř čtyřicet let a jako historik a cestovatel jsem nemohl řadu let pochopit, proč takové město, jako je Dobříš, nemá fakticky městské muzeum s plnohodnotnou expozicí. Od roku 2016 jsem pár let pracoval na půl úvazku v Depozitáři a archivu Muzea města Dobříše na Mírovém náměstí, a tak jsem se více dostal do obrazu reality. Dobře vedený, ale přeplněný depozitář, do něhož bylo obtížné pustit zejména rozvernou mládež, aby něco nerozbila či nepoškodila, již nestačil. Moje myšlenka na zřízení skutečného muzea s vlastní expozicí v tichosti zapadla. Tehdejší vedení města nemělo zájem něco měnit a moje dotazy nenašly odezvu. Mezi další letité a hlasité iniciátory zřízení skutečného muzea města patří také autor řady regionálních publikací a městský zastupitel Petr Kadlec.
Proto mě velmi potěšilo, když jsem se doslechl o chystaném projektu ve vedení města, který by měl postupně celou situaci pozitivně změnit. Nelenil jsem a vypravil se za starostou města Dobříše Pavlem Svobodou, aby mi něco bližšího k této záležitosti řekl. Rovnou mohu sdělit, že mě mile překvapil. On sám je totiž názoru, že by se měly scelit rozdělené expozice a historické soubory v majetku města, to znamená depozitář a archiv na Mírovém náměstí 71, dílčí soukromá expozice v Kopáčkově domě (Mírové náměstí 103) a ze zámku vystěhovaná expozice hraček a školní tematiky. Zčásti nově vytvořená expozice by měla už brzy nalézt své místo v Kopáčkově domě.
Jelikož byl městskou radou projekt plnohodnotného muzea a expozice v tomto týdnu náležitě schválen, stejně jako pronájem Kopáčkova domu, už by mu nyní nemělo nic zásadního stát v cestě. Rada města má podle slov pana starosty představu, že by se projekt mohl odstartovat v červenci 2023. Slavnostní otevření formou vernisáže by se mohlo uskutečnit při příznivém vývoji do konce roku 2023.
„Je důležité, aby město mělo mimo turisticky přitažlivý zámek pro návštěvníky další zajímavý objekt, který by přitáhl cestovatele za poznáním i přímo do samotného města. Návštěvníci by tak mohli lépe objevovat jeho historii a specifický genius loci,“ řekl k projektu starosta Pavel Svoboda, který zároveň blíže nastínil obsah a rozdělení celého projektu expozice, která by pokryla podstatné úseky dějin města.
V Kopáčkově domě by tak mělo pod záštitou města vzniknout hned několik expozic:
• Archeologická Dobříš
• Dobříš v Habsburské monarchii 1526–1918
• Republika Československá 1918–1938
• Světová válka 1939–1945, se specifickým prostorem pro genmjr. Josef Balabána (5. 6. 1894 Obora u Dobříše – 3. 10. 1941 Praha) a Ludvíka Kopáčka (10. 10. 1870 Dobříš – 22. 2. 1948 Dobříš)
• Dobříš – město rukavic
• Dobříš v období reálného socialismu
K projektu muzeální expozice se vyjádřil také kurátor současného Depozitáře a archivu Muzea města Dobříše PhDr. Jan Michl, Ph.D.: „S konkrétním nápadem v tomto směru přišel na základě mých podnětů přímo pan starosta, který poukazoval na skutečnost, že dosavadní nastavení muzea neodpovídá velikosti a významu města Dobříše.“
Dále pan Michl uvedl, že přetrvávající problém spočíval aktuálně v tom, že město Dobříš nevlastní již léta vhodnou budovu, do níž by bylo možné umístit expozici, jež by reprezentativním a komplexním způsobem charakterizovala historii města. Náhradní řešení představovaly v minulosti různé expozice v umístěné v dobříšském zámku. Poté, co majitel zámku již odmítl poskytovat své prostory, vytvořil kurátor muzea provizorní expozici v objektu depozitáře na Mírovém náměstí.
S panem Michlem i oběma místostarosty jsme přemýšleli, jak téma nového muzea uchopit. K tomu se vyskytla i příležitost dlouhodobě pronajmout celý Kopáčkův dům. Pro nové muzeum bude využita část existující expozice Muzea rukavic, která bude doplněna do ucelené podoby historie města o další témata a exponáty.
„Soudím, že by se s tímto projektem mohlo začít od druhé poloviny letošního roku. Depozitář a archiv muzea a badatelna zůstanou v dosavadním objektu na Mírovém náměstí. Dojde však zřejmě ke zkrácení hodin pro veřejnost a bude se upřednostňovat objednávání pro přístup k badatelské činnosti,“ dodává pan Michl.
Budoucí vedoucí muzea bude mít snad také možnost získat jedno tabulkové místo pro odborného pracovníka se zaměřením na starší dějiny a obory muzeologie či archeologie. Měl by být též organizačně schopný, spolehlivý a činorodý pro prezentaci muzea na veřejnosti.
Podle mého osobního názoru je nutné již předem poděkovat i majiteli Kopáčkova domu za příznivý přístup k řešení této dlouhodobě kulturně významné aktivity. Přestože realizace celého projektu nebude jednoduchá a levná, například tvorba expozice a její technické zabezpečení, přispěje projekt ke zkvalitnění kulturní nabídky pro zájemce o historii a turisty.
Mgr. Miroslav Landa
Foto: Denisa Havlíčková
a Mgr. Miroslav Landa