Masopust, lidově nazývaný ostatky, fašank nebo karneval, patří mezi nejvíce barevné a veselé tradice v naší kultuře. Toto období veselí a oslav začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí na Popeleční středu, která letos připadá na 5. března. Tradice masopustu se však v Dobříši obnovuje a obohacuje i v moderní době.
Co je masopust?
Masopust je období, které symbolizuje konec zimy a příchod jara. Historicky byl časem hojnosti, zabijaček, tancovaček a maškarních průvodů. Původ masopustu sahá do předkřesťanských slovanských oslav, které měly zajistit plodnost, bohatou úrodu a ochranu před zlými silami. Další teorie spojují masopust s římskými slavnostmi boha Bakcha, spojovaného s radostí a plodností.
Samotný název masopust vyjadřuje „opuštění masa“, období přejídání a veselí tedy předchází postní době, která trvá 40 dní a končí Velikonocemi.
Masopustní tradice
Mezi nejznámější zvyky masopustu patří maškarní průvody, kde se setkáváme s maskami medvědů, kobyl, smrtky, kominíků nebo ženicha a nevěsty. Průvody masek, doprovázené hudbou a zpěvem, mají zajistit radost, plodnost a ochranu před zlem. Oblíbeným zvykem bylo také skákání do výšky, aby obilí a úroda v daném roce byly co nejlepší.
Masopustní hostiny zahrnovaly zabijačky, pečení koblih a další tradiční pochoutky, jako jsou boží milosti – drobné sladké pečivo ochucené citronovou kůrou a špetkou vína.
Dobříšský masopust v roce 2025
Tradiční masopustní průvod se v Dobříši uskuteční i letos a jako vždy se o jeho organizaci postarají dobříšští sokolové. Ti letos naplánovali masopustní průvod městem na sobotu 1. března.
„Sraz všech maškar a příznivců bude ve 14.00 před sokolovnou. Odtud se průvod vydá na cestu městem s několika zastaveními, kde bude možné si za doprovodu hudby poposkočit. Putování bude končit u rybníka Papeže, kde bude odsouzen a upálen Bakus, čímž dáme zimě sbohem,“ upřesňuje za T. J. Sokol Dobříš paní Gita Otavová.
Sokolové pořádají masopustní průvod v Dobříši od nepaměti, a i když tato tradice v minulosti upadla málem v zapomnění, v posledních letech se nejen v Dobříši stává velmi oblíbenou. V průvodu tak najdete nejrůznější masky v podání malých i velkých napříč generacemi. Sokolové proto všem bez rozdílu věku vzkazují: „Přijďte se s námi během průvodu poveselit. Těšíme se na všechny masky i nemasky.“
Po skončení průvodu se také již tradičně budou konat v sále dobříšské sokolovny šibřinky pro děti. „Zveme všechny děti, aby si přišly s námi v maskách zaskotačit, pohrát si a zatancovat,“ dodává paní Otavová.
Neváhejte proto a přijďte s celou rodinou. Oslavme v Dobříši všichni tento svátek, který spojuje tradici s moderní zábavou. Společně se rozloučíme se zimou a přivítáme jaro tak, jak to dělali naši předkové.
„Masopust není jen oslavou minulosti, ale opravdu krásným zvykem. Dobříšský masopustní průvod se stal díky sokolům akcí, při které vládne vždy dobrá nálada a radost doslova prostoupí celé město. Osobně se na tuto událost každoročně moc těším a jsem velmi věčný, že máme v našem městě lidi, kteří se právě tradici a udržení nejen tohoto svátku věnují a každoročně ho organizují,“ říká starosta města Dobříše Pavel Svoboda, který stejně jako loni dobrovolně a rád předá symbolický klíč od města přímo do rukou maškar.
Zpracovala DH
Foto: Karolína Šejnová