Malé zamyšlení o dubnovém zasedání dobříšského zastupitelstva



Nezvykle velké množství občanů se rozhodlo přijít na dubnové zasedání dobříšského zastupitelstva, což je určitě dobře, když se lidé zajímají o věci veřejné. A je jedno, že je k tomu víceméně „donutil“ přístup vedení radnice a její návrh přejmenovat po 77 letech název ulice Plk. B. Petroviče.

Jak při dlouhé úvodní diskuzi zastupitelů, tak i občanů k této problematice bylo na co koukat. Z jednotlivých vystoupení některých diskutujících nebylo zřejmé, zda vůbec četli podrobný protinávrh na zachování dosavadního názvu ulice Plk. B. Petroviče. Zazněly názory přejmenovat ulici, nesené morálním odůvodněním, nebo vypustit tento bod z jednání vůbec, a tím ho jen odložit, ponechat dosavadní název či ponechat současný název s připojením vysvětlující tabulky k osobě Plk. B. Petroviče.

Ani nestranný pozorovatel nemohl nevidět, že se v této i následné diskuzi z řad obecenstva vyhranily dvě skupiny. Jejich místy lehce emotivní a hlasité projevy, a dokonce i malé strkanice mírně rušily průběh jednání, ale dokládaly závažnost a nutnost vyřešení problému.
Diskuze jasně ukázala zásadní rozdíl v postojích obou stran. Jedna část zastupitelů a menší část z obecenstva zdůvodňovala nutnost přejmenování ulice zásadními morálními důvody, aby se tak očistila současná Dobříš od jména plk. B. Petroviče a jeho sepětí s jednou z tajných služeb bývalého SSSR. Nezazlívám jim omezenou znalost historie Československa, Evropy a USA a všech tajných služeb jednotlivých velmocí protinacistické koalice. Divím se jim ale, že to prezentovali veřejně, a dokonce, že o to opírali snahu překroutit účelově pohled na osvobození Dobříše v roce 1945. V místní knihovně a Depozitáři a archivu Muzea města Dobříše je určitě dost důvěryhodných odborných publikací k této problematice. Příslušní pracovníci, zřejmě placení z prostředků města, zájemcům jistě v tomto směru rádi pomohou. Je mi ale divné, že morálně vyspělým zastupitelům a občanům nevadilo, že svým požadavkem přejmenovat ulici vlastně překreslí a zkreslí dobříšskou historii v roce 1945. Asi je to v souladu s jimi chápanou morálkou. Kromě toho chtějí v současné době a situaci měnit, že jejich prapředkové zastupitelé necelé dva měsíce po skončení šestileté okupační a vyhlazovací politiky nacistického Německa rozhodli o přejmenování původní Hostomické ulice na ulici Plk. B. Petroviče.

Pokud čtenáři dočetli úvahu až do konce, jistě registrují a doufám prominou, že jsem skoro nikoho nejmenoval. V mé úvaze nejde ani tak o jména, ale o přístup některých dobříšských občanů a jejich zastupitelů k jednomu historickému a správnímu problému, který tak trochu probudil jinak poklidnou atmosféru ve městě.

Mgr. Miroslav Landa



Předchozí článekMy, co nejsme na fejsbuku
Další článekReferendum o Brodcích a reakce na článek pana Bláhy