Krajské volby jsou považovány za volby „druhé kategorie“ s tradičně nižší účastí voličů. Důvodem je menší povědomí o vlivu krajů na život obcí a každého z nás. Kraj je jakýmsi mezičlánkem mezi vládou, městy a obcemi. Stará se o základní dopravní obslužnost, vlaky a autobusy, údržbu silnic II. a III. třídy, některé nemocnice, sociální zařízení a školy. Spolufinancuje památky, kulturu a plní řadu dalších rolí, které mu ukládá zákon. Středočeský kraj je největší a ročně hospodaří s téměř 50 miliardami. Co se za ně pořídí a jak moc pomohou obcím, rozhoduje hlavně schopnost vedení kraje vybrat správné priority, co občané nejvíc potřebují a kam se má ubírat budoucí rozvoj. Významnou roli hraje také schopnost obcí s krajem aktivně spolupracovat. Například prosazovat projekty, na kterých se pak bude kraj finančně či jinak podílet, a „odlehčit“ tak obecním rozpočtům. Je dobré přijít ke krajským volbám, protože kvalita vedení kraje má na obce a města významný dopad. Třeba na to, jak dlouho se bude opravovat jeden most na hlavním průtahu městem…
Ještě něčím jsou tyto volby zajímavé. Zatímco jeden středočeský zastupitel reprezentuje v průměru 23 tisíc obyvatel, z Dobříše budou letos v 65členném zastupitelstvu téměř jistě hned 3. Na kandidátkách najdete čtyři dobříšské zastupitele. Tomáš Helebrant je dokonce kandidátem na hejtmana za hnutí ANO. S ním je na kandidátce ještě Markéta Čermáková a z poslední 70. pozice je podporuje Karel
Havlíček, místopředseda Poslanecké sněmovny. Za STAN kandiduje na 4. pozici místostarostka Jindřiška Romba. Na rozdíl od minulých voleb nekandiduje ODS, ale koalice Spolu, ve které figuruje na 11. místě místostarosta Tomáš Vokurka. Škoda, že nemůžeme vybírat napříč kandidátkami. Můžeme se rozhodnout jen pro jednu a v ní pak zakroužkovat až 4 jména, kterým nejvíc věříme, že budou kraj dobře spravovat. Je to důležité nejen pro Dobříš, ale všechna středočeská města a obce. Přijďte proto 20. a 21. září ke krajským volbám.
Jan Procházka,
zastupitel za ANO 2011