Návštěva pořadu Voda v Africe v KD Dobříš
Ve středu 4. prosince se naše třída 5.B 2. ZŠ Dobříš vydala do Kulturního domu Dobříš na naučný pořad Voda v Africe.
Čekal tam na nás cestovatel Tomáš Vaňourek.
Jeho zajímavé vyprávění začalo tím, že se nám svěřil s důležitým detailem, že jeho cesta po Africe byla inspirována osobním setkáním s panem Miroslavem Zikmundem, slavným cestovatelem a autorem mnoha cestopisů, který v roce 1947 společně se svým kamarádem Jiřím Hanzelkou podnikl cestu po Africe, kterou chtěl právě pan Vaňourek po mnoha letech zopakovat.
Tomáš Vaňourek s podporovou firmy Vodárny Plzeň vyrazil na svoji cestu po Africe v roce 2019 se svým upraveným terénním autem George. Cestu po Africe se rozhodl právě na počest 101letého pana Zikmunda pojmenovat „Expedice Z101“. Dokonce cestu s panem Zikmundem společně konzultovali, aby nová expedice co nejvíce odpovídala původní cestě Hanzelky a Zikmunda v roce 1947.
Náročnou cestu po Africe začal Tomáš Vaňourek v Tunisku. Během svého téměř tříletého putování poznal také život v Alžírsku, Egyptě, Súdánu, Etiopii, Somálsku, Tanzanii, Mosambiku a na Seychelách. Cestu ukončil v Jihoafrické republice.
Svoje vyprávění o Africe prokládal pan Vaňourek také mnoha zajímavými fotografiemi. Nevynechal zajímavosti ze života afrických kmenů a těžkého života vesničanů při zajištění obživy a hlavně pitné vody.
Z vyprávění také vyplynulo, že na většině míst Afriky lidé neznají skutečně pitnou vodu, neznají tím pádem opravdovou hygienu a zvyky a fakta, které mají a kterým věří, se nám Evropanům zdají chvílemi doslova absurdní, například že žraloci se bojí lidí, že zrcátko a znalost vlastního obličeje je pro Afričany neznámá věc atd.
Po ukončení svého poutavého vyprávění nám pan Vaňourek pustil dokumentární film Voda v Africe, při jehož sledování jsme si téměř všichni uvědomili, proč si máme vážit toho, že máme k dispozici bez omezení pitnou vodu.
Na závěr jsme se dozvěděli, že o svých cestách napsal již několik knih, například Cestou snů a skutečnosti, Zikmund 100 a Expedice Z101.
Ze slohových prací třídy 5.B 2. ZŠ Dobříš
Lyžařský výcvik na Monínci
Žáci nejmladších sportovních tříd ze 2. ZŠ Dobříš absolvovali pod vedením zkušených instruktorů během prvního prosincového týdne lyžařský výcvik v lyžařském areálu na Monínci. Každým následujícím dnem byla na všech malých sportovcích vidět větší jistota a odvaha na sjezdovce, za což si zaslouží velikou pochvalu. Ideálnímu průběhu lyžařského kurzu napomohlo také počasí, jelikož každé ráno vítalo žáky ze III.A a IV.A slunečné počasí. Všichni si týden v lyžařském režimu užili a už se těší, až ukáží svým rodičům, co se na sjezdovce naučili.
Bc. Tomáš Větrovský, třídní učitel IV.A
Výlet za perníčky
V předvánočním čase se 4. prosince vydala tři oddělení z naší družiny do Perníčkovny u Radešínka. Děti se seznámily s historií zdejší pekárny. Viděly, jak se zadělává těsto, vykrajují různé tvary i jak se peče ve velkých troubách. Při práci sledovaly zaměstnankyně, které perníčky již řadu let zdobí. Na závěr této části výletu si děti v provoněné dílničce ozdobily polevou perníkový vánoční zvonek. V druhé části výletu děti navštívily přilehlou hernu. Byly nadšené z provazových houpaček, lezecké stěny i skluzavky do hromady barevných míčků. Na závěr děti nakoupily nezbytné suvenýry a dárky pro své blízké. Výlet byl částečně hrazen z Operačního programu J. A. Komenský.
Hana Palanová, vychovatelka školní družiny
Výtvarné tvoření pro předškoláky
Na 2. základní škole Dobříš se v prosinci uskutečnilo výtvarné tvoření pro předškoláky, které bylo nejen zábavné, ale také zaměřené na seznámení s prostředím školy. Tato akce byla skvělou příležitostí, jak přivítat budoucí prvňáčky a ukázat jim prostory školy. Setkání s budoucími prvňáčky bylo inspirováno adventním obdobím a postavami Mikuláše, čerta a anděla. Program zahájila krátká mikulášská pohádka, která děti vtáhla do atmosféry adventu a seznámila je se zvyky spojenými s tímto obdobím. Následovala oblíbená Kimova hra, která prověřila pozornost a paměť dětí. Malí účastníci se s chutí zapojili a soutěžili, kdo si zapamatuje nejvíce geometrických tvarů. Hlavním bodem programu však bylo tvoření anděla. Děti si vyzkoušely práci s inkoustem a zmizíkem, využívaly barevné třpytky i přírodní materiály. Rozvíjely svou fantazii a nakonec si každé dítě hotového anděla odneslo domů. Na závěr dostali všichni účastníci pamětní list jako upomínku na tuto příjemnou událost. Výtvarné tvoření se velmi vydařilo a my už se těšíme na budoucí prvňáčky při další akci, kterou pro předškoláky na naší škole připravujeme.
Mgr. Tereza Hejnová, třídní učitelka I.D