KOMPOSTOVÁNÍJE SNADNÉ!!!



Víte že…? Bioodpady tvoří do 35 % celkového množství vašich odpadů. To znamená, že minimálně čtvrtina vaší popelnice je zaplněna materiálem, ze kterého lze vytvořit kompost. Tím, že budete kompostovat, uzavřete koloběh, který je přirozeným procesem v přírodě všude kolem nás.

KOMPOST POTŘEBUJE:

Mít dostatečný přísun vzduchu (v jiném případě začne zahnívat a zapáchat).
Tip: Do spodního patra vložte suché i mokré větvičky, otevřete větrací ventil.
Poměr uhlíku (C) : dusíku (N) musí být min. 3 : 1.
Tip: Na 2–3 díly hnědého materiálu (slámy, piliny, nadrobno nasekané větvičky, drny) přidejte 1 díl zeleného materiálu (tráva, listí, bio z kuchyně).
Kompost by neměl být vystaven přímému slunci (ideální je ho umístit do polostínu).
Tip: Počítejte s tím, že s kuchyňským odpadem budete chodit i několikrát týdně. Umístěte proto kompostér co nejblíž vchodu na zahradu nebo na dvůr.

Víte že..? Bioodpad je z 80 % tvořen vodou? Tudíž svážet bioodpad v hnědých nádobách je jako vozit na kompostárnu cisterny
s vodou a platit za to!

BIOTEJNERY

Bydlíte v bytovém domě? I v bytových domech lze kompostovat respektive „vermikompostérovat“ ve vermikompostérech, kde se o vaše kuchyňské odpady postarají žížaly. K dispozici jsou vám i městské biotejnery. Kvůli čistotě kompostu jsou biotejnery uzamčeny. Klíček vám rádi poskytneme zdarma na městském úřadě. Budeme rádi, když do biotejneru vhodíte i podestýlku od svých domácích mazlíčků (nikoli kočkolit). Pomáháte tak udržovat správný poměr uhlíku a dusíku.

Bioodpad jako hodnotná surovina!

V současné době se na celém světě potýkáme s úbytkem organické hmoty v půdě. Navrácení bioodpadu do půdy ve formě hnojiva – kompostu – je důležité pro udržení kvality půdy!

JAK NA KOMPOSTOVÁNÍ TRÁVY

Posekaná tráva má příliš velký obsah dusíku a také vody, proto vám samotná kompost nevytvoří! Posekanou trávu musíte prokládat větvičkami (kvůli provzdušnění), listím, kartonem nebo zeminou (tu získáte při odplevelování záhonů, když necháte na kořínkách trochu půdy). Můžete si pomoci třeba i platy od vajec, rozmělněnými skořápkami, kuchyňskými zbytky.
Pokud máte trávy opravdu dostatek, využijte ji jako hnojivo nebo mulč pro zahradní rostliny nebo váš trávník. Stačí ji rozhodit kolem stromů a keřů a také na záhony. Tráva zaschne, postupně se rozloží, pohnojí porost a udrží ho bez plevelů. Navíc ochrání povrch zeminy před vysycháním. Tráva by však neměla tvořit příliš silné vrstvy, aby se pod ní neukrývali plzáci.

Víte že…? Zkušení zahrádkáři doporučují překopávat kompost 2× ročně na podzim a na jaře.

Tip: V kompostéru se vám mohou zabydlet rejsci nebo krtci, kteří pak hodují na žížalách. Opatřete proto dno kompostéru drátěnkou s menšími oky. Nezapomeňte však, aby měl kompost stále dotyk s půdou kvůli přísunu půdních mikroorganismů.

CO PATŘÍ DO KOMPOSTÉRU:

– ovocné a zeleninové zbytky
– mléčné produkty
– trus hospodářských zvířat
– novinový papír
– lepenka a papírové ručníky
– posekaná tráva a listí *
– třísky a piliny
– hobliny a kůra
– drnové řezy, drobné větvičky (nebo velké větve nasekané nadrobno)
– podestýlka domácích býložravých zvířat

* Pozor na listí z ořešáku, břečťanu nebo listí postižené škůdci!

Tip: Pokud máte doma krb, nebojte se přidat do kompostu i popel ze dřeva.
V chladnějších měsících se kompostovací proces zpomaluje a teplota v kompostu klesá. Kompostovací proces můžete podpořit přidáním urychlovače kompostu.

CO NEPATŘÍ DO KOMPOSTÉRU:

– kosti, odřezky masa a tuky
– chemicky ošetřené materiály
– časopisy
– slupky z tropického ovoce nebo jejich pecky
– rostliny napadané chorobami
– popel z uhlí či cigaret
– oddenkový plevel
– kočkolit nebo psí exkrementy

VÝBĚR SPRÁVNÉHO KOMPOSTÉRU

Při výběru kompostéru si pohlídejte, aby ho bylo možné jednoduše otevřít ze všech stran a vy jste mohli kompost pohodlně vybírat. Též by měl být kompostér perforovaný. Vhodné je, když je kompostér z vnitřní strany např. žebrovaný, čímž je zajištěno efektivnější provzdušnění kompostu v kompostéru.

Další tipy na kompostování najdete na stránkách kompostuj.cz.



Předchozí článekPodzim na ZŠ Dobříš, Komenského náměstí 35
Další článekHarmonogram svozu odpadu 2025 – rodinné domy