Na zářijovém jednání měli zastupitelé vládnoucí koalice ODS, STAN a KDU-ČSL poslední možnost ukázat, že umí pružně reagovat na sociální a ekonomickou situaci občanů, že je zajímají jejich problémy. Že umí najít shodu s opozicí. Do konce září bylo ještě možné změnit vyhlášku, která stanoví výši daně z nemovitostí v roce 2025.
Poté co v červnu odmítla koalice návrh, aby lidé platili za stejnou nemovitost místo 1000 Kč v loňském roce „jen“ 3000 Kč v roce 2025, přišla opozice s novým kompromisem na koeficient 2, což by zvýšilo daň na 3 600 Kč. Tento koeficient zavedla většina středočeských okresních měst, jen Kladno a Mělník mají 1. Koeficienty platily všude již v roce 2023 a nikde je nezvýšili kvůli avizovanému, téměř dvojnásobného zvýšení daně vládou. Jen koalice na Dobříši ji zvedla, a to hned třikrát! Takže místo tisícovky jsme rázem platili 5 400 Kč a jsme zase na špici, jako s vodou a odpady. A nikde v republice se nezvedla daň devětkrát jako našim firmám v průmyslových zónách.
Opozice je osočována, že není ochotná jednat o kompromisu, ale uvedené dokazuje, že opak je pravdou. Pro ospravedlnění vlastní neochoty ke kompromisu používá vedení města zavádějící klamavé argumenty. V minulém čísle DL vyšel článek pana starosty „Stavby financované z daně z nemovitostí“. Uvádí v něm výčet všech možných akcí v hodnotě 62 milionů, z nichž by se část při snížení daně občanům údajně neuskutečnila. Výnos daně z nemovitostí bude letos 31 milionů a příští rok kolem 26 milionů. Při snížení daně dle návrhu opozice by se vybralo jen o cca 5 milionů méně! Aby se nemusel krátit výčet pana starosty, stačilo by třeba jen lépe hospodařit a z těch 62 milionů 5 ušetřit.
To byl účetní pohled. Pak je tu pohled ekonomický. Zastupitel pan Souček vyčetl zastupiteli panu Helebrantovi, že firma Bios, jejímž je ředitelem, nepřispěla letos jako obvykle dobříšskému hokeji na činnost a mládežnický hokej a hledal za tím „politické důvody“. Nechtěl pochopit, že když letos firma odvedla do rozpočtu města pětkrát víc na dani z nemovitostí, nemohla dát tyto peníze na podporu hokejistů. Z městského rozpočtu je ale pan radní Souček může dostat, když prosadí zvýšení dotace pro hokej. Pak ale zase bude chybět panu starostovi na nějakou z plánovaných akcí.
Není to jen Bios, kdo podporuje dobříšský sport, kulturu a jiné aktivity ve městě. Když se firmě daří, dá víc, když se nedaří, dá míň. Když ji ale město sváže vysokou pevnou částkou ve formě daně z nemovitostí, tak o to míň zbude na sponzoring. Největším podporovatelem ve městě je Doosan Bobcat. Ten je velkoryse ochoten zachovat celkovou podporu městu ve výši okolo 9–10 milionů ročně, ale nikoli formou daně, tak jak je to nyní, ale podporou konkrétních vybraných akcí a projektů. Pokud by se koeficient snížil podle návrhu opozice na 2, umožnilo by to poskytnout vyšší míru podpory na konkrétní projekty vybrané městem až o téměř dva miliony. Vyšší koeficient prosazený koalicí bude znamenat nižší nebo žádnou přímou podporu městu. Skvělý návrh opozice, aby občané a firmy platili za stejnou nemovitost místo loňské tisícovky stejných 3 600 Kč v příštím roce by prospěl všem. Občanům by snížil daň na výši obvyklou ve Středočeském kraji, městu by se snížil příjem minimálně a místní organizace a spolky by získaly vyšší podporu na svoje aktivity. Zlepšily by se vztahy mezi městem a podnikateli, z jejichž dalších daní dostává město významnou část příjmů do svého rozpočtu. Bohužel jsme opět narazili na limity ekonomického uvažování radnice, která 11 hlasy koalice smetla návrh opozice na snížení daně z nemovitostí ze stolu.
Jan Procházka,
zastupitel za ANO 2011