V Dobříši letos poprvé položíme takzvané „kameny zmizelých“ připomínající oběti holocaustu. Kameny zmizelých jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, umisťované do chodníku před domy, kde žily oběti nacistické totality. Projekt vznikl v Německu v roce 1992 a záhy se přenesl do všech evropských zemí. V současné době je v České republice položeno už několik stovek těchto kamenů.
Kameny zmizelých připomínají konkrétní osobu prostřednictvím textu, který je vyrytý do mosazné destičky. Text na kameni začíná pokaždé slovy: „Zde žil“, za nimiž následuje jméno konkrétní osoby a její životopisné údaje.
První kameny chceme tímto způsobem věnovat rodině lékaře Richarda Frankla, který bydlel s manželkou a dcerou na náměstí v domě čp. 106. Doktor Frankl se narodil v Dobříši v roce 1893, v roce 1920 vystudoval medicínu na lékařské fakultě Německé univerzity v Praze a po praxi v pražské zemské nemocnici se stal státním obvodním lékařem v rodné Dobříši. Byl zde váženým občanem a členem městské rady. Po německé okupaci a vyhlášení protektorátu patřil k těm nemnoha lékařům, kterým bylo povoleno pokračovat v lékařské praxi, ačkoli nesměli ošetřovat jiné než židovské pacienty.
Dne 4. 9. 1942 byli doktor Richard Frankl, jeho žena Viktorie a dcera Jiřina deportováni do Terezína. V ten den byli dobříšští Židé donuceni shromáždit se za hotelem Heinz, s sebou mohli mít zavazadlo do 50 kg. Poté všichni odešli pěšky na nádraží a nastoupili na vlak, který je dovezl nejprve do terezínského ghetta. Viktorie a Jiřina Franklovy opustily společně Terezín 19. 10. 1944 v transportu do Osvětimi, kde byly ve stejném roce zavražděny. Richard Frankl byl deportován do koncentračního tábora v Dachau, kde ve věku 51 let zemřel.
Podobný osud postihl téměř sto židovských obyvatel města a blízkého okolí, kteří byli povoláni do transportů v září a v říjnu roku 1942. Jejich cesta začala na dobříšském vlakovém nádraží a skončila v koncentračních táborech Malý Trostinec, Treblinka a Osvětim, kde bohužel téměř všichni zahynuli. Nejmladší oběti deportace bylo 8 let.
Kameny zmizelých nabízejí zajímavou formu, jak ve veřejném prostoru připomenout osudy lidí, kteří zahynuli během druhé světové války. Proto se do projektu zapojili i žáci sedmé třídy ZŠ Trnka, kteří v rámci několika vyučovacích předmětů pátrají po osudech dobříšských židovských rodin. S umístěním kamenů zmizelých tak ožijí někdy zapomenuté příběhy dobříšských ulic a domů.
Jitka Urbanová,
zastupitelka města Dobříše