Jak je to s potřebou obměny zeleně při rekonstrukci náměstí Komenského



Jedním z nejdiskutovanějších kroků při případné rekonstrukci náměstí Komenského je výměna zeleně – nahrazení současných stromů novými. Velmi živá diskuse o tom byla i na červnovém jednání komise pro životní prostředí a ekologii. Kácet strom – živou bytost je mimo jiné problém etický. Zjišťoval jsem, zda lze provést rekonstrukci s výměnou povrchu a současné stromy zachovat. Takové postupy skutečně existují: kolem stromu nemůže pracovat bagr, ale pracovníci musí ručními nástroji jemně odkrýt kořeny i drobné kořínky a kořenové vlášení, aniž by je poškodili, a po dobu jejich odkrytí je neustále zavlažovat vodou, aby nevyschly. To tím pádem projekt hodně prodraží, provádí se to zatím spíše u významných stromů. Zdravotní stav současných stromů na náměstí Komenského nechalo vedení města posoudit odborným arboristou, který se stejně jako zástupci projekční kanceláře zúčastnil jednání komise. Obecně u starších stromů vysazených ve městech do zpevněných povrchů nelze vzhledem k probíhajícím klimatickým změnám garantovat perspektivu delší než 10 až 15 let.
Důvodem je také to, že stromy byly v minulosti sázené do jam, okolo kterých je půda zhutnělá do té míry, že stromy nevytvořily prostorný kořenový systém. To neznamená, že by se lípy na náměstí Komenského nemohly ve skutečnosti dožít třeba i mnohem více let, ale je to prostě nejisté a nelze to odhadnout.

Posudek také konstatoval, že některé stromy mají na kmenech trhliny a dutiny. K tomu podotýkám, že u lip nepředstavují dutiny kmene takový problém – jistě znáte staré lípy s velkými, dutými kmeny žijící po stovky let. Zásadní problém současných stromů je ale způsob jejich dosavadní údržby tzv. řezem „na hlavu“, kdy se odstraňují najednou všechny větve a ponechaný pahýl znovu obrůstá, aby byl opět seřezán.
Bohužel stromy, které jsou jednou takto ošetřené, už není možné dál ošetřovat jinak. Po řezu „na hlavu“ tak strom na určitou dobu přestává plnit většinu svých funkcí (klimatizace, čištění vzduchu atd.).

Komise proto doporučila radě města, pokud dojde k rekonstrukci náměstí Komenského a k náhradě stávajících stromů novou výsadbou:

  1. použít stromy s prostornějšími korunami (což zlepší funkce stromů oproti dosavadním);
  2. zabezpečit a vytvořit dostatečný prostor pro kořenovou soustavu stromů, propojenou mezi jednotlivými stromy, a použít substrát, který umožní bohaté prokořenění (což zvýší naději, že se dožijí vyššího věku);
  3.  pro závlahu stromů využít dešťovou vodu ze svodů ze střech a z odvodů ze zpevněných ploch.

MVDr. Jaromír Bláha, zastupitel a člen komise
pro životní prostředí a ekologii



Předchozí článekROZHOVOR MĚSÍCE: Ohlédnutí za činností dobříšské pečovatelské služby
Další článekElektrifikace Dobříše