Umožní zastupitelé občanům města Dobříše svobodně rozhodnout o budoucím charakteru města a zamezení další zástavby volné krajiny? Návrh na vyhlášení místního referenda předložili čtyři dobříšští zastupitelé ze sdružení nezávislých kandidátů PRO DOBŘÍŠ – Ing. Václav Bálek, MVDr. Jaromír Bláha, Romana Bodorová a Bc. Jana Vlnasová.
Pokud zastupitelé schválí vyhlášení místního referenda, uskuteční se na podzim tohoto roku souběžně s termínem komunálních voleb, tedy současně s volbou zástupců do zastupitelstva obce.
„Chceme, aby se občané mohli vyjádřit k tak zásadnímu rozhodnutí, jakým je budoucí charakter města. Politická reprezentace, jakákoliv, má znát názor občanů a respektovat jej. Město potřebuje v této věci jasnou a dlouhodobě pevnou vizi hned. Otázka má souvislost s tématy, která se rozhodují již nyní – zda budeme stavět přivaděč vody s kapacitou pro deset, nebo patnáct, nebo dvacet tisíc obyvatel, jaká bude kapacita infrastruktury obecně včetně dalšího občanského vybavení,“ vysvětluje Václav Bálek.
Občané města dlouhodobě vyjadřují názor, aby Dobříš zůstala malým městem do 10 000 obyvatel. Například na veřejném fóru „Dobříš Vašima očima aneb Hledáme 10 priorit“ v roce 2018 občané označili jako dvě ze tří nejvyšších priorit „nerozšiřovat výstavbu do volné krajiny“ a „zachování stávajícího charakteru menšího města do 10 tisíc obyvatel“. Zároveň Program rozvoje města Dobříše na období 2021–2028, který představuje strategickou vizi jako dlouhodobý obraz o budoucnosti města a formování rozvoje města, uvádí: „Město Dobříš je klidným, bezpečným a čistým městem s přiměřeným počtem obyvatel do 10 000 …“.
„Tyto koncepční dokumenty však nejsou závazné ani pro vedení města, ani pro zastupitelstvo. Rozhodnutí občanů v referendu by bylo platné a závazné pro stávající i budoucí radnici a zastupitelstvo,“ říká Václav Bálek.
„Až se zastaví většina míst, která současný územní plán ještě vymezuje k zástavbě, objeví se návrhy na další a další rozšíření zastavitelného území. A pod tlakem developerů tomu pak už těžko někdo zabrání. Příklady obcí kolem Prahy, kde se neustále rozšiřuje zástavba, vznikají satelitní města a komplexy různých skladů a hal, jsou toho názorným příkladem,“ doplňuje zastupitel Jaromír Bláha.
Zastupitelé navrhují zařadit do referenda také otázku, zda plochy v rozsahu pozemků ve vlastnictví města v lokalitě Brodce zůstanou nezastavěné. Proti přípravným krokům města k zástavbě Brodců se v r. 2016 ohradilo téměř 600 signatářů petice. Aktuálně schválená územní studie Brodce však bohužel nadále navrhuje část městských pozemků k zástavbě.
„Diskuse kolem zástavby Brodců a o tom, jak velké tu výhledově vyroste satelitní městečko, trvá roky a tlak na zástavbu je enormní. I koaliční jednání nám jasně ukázala, jak je těžké chránit plochy zeleně kolem Dobříše. Bez závazného rozhodnutí referenda se může stát, že za pět či deset let se tu budou řešit další ‚kauzy Brodce‘. Na jedné straně je nutné respektovat platné právní předpisy, soukromé vlastnictví, na straně druhé zachovat majetky města ve prospěch všech občanů, tedy nezastavitelné, zelené, přispívající ke kvalitě života všech občanů a budoucích generací,“ říká k tomu zastupitelka Jana Vlnasová.
„Jak bude vypadat Dobříš za deset či patnáct let, jestli necháme okolní krajinu zastavět – o tak zásadní věci by měli rozhodnout přímo občané města. Místní politické strany a uskupení, které se ve vedení města každé čtyři roky mění, by pak musely respektovat rozhodnutí občanů,“ říká zastupitelka Romana Bodorová.
Rozhodnutí zastupitelstva o referendu odloženo
Nicméně na 24. jednání zastupitelstva města Dobříše dne 17. 2. 2022 nedošlo ke shodě na vyhlášení místního referenda, které by dalo občanům možnost vyjádřit se, zda umožnit další zástavbu okolní krajiny a několika městských pozemků v Brodcích. Někteří zastupitelé byli zásadně proti vyhlášení místního referenda. Část zastupitelů žádalo vyjasnit formulace otázek a dát delší prostor diskusi. Proto jsme po dvouhodinové debatě návrh stáhli z hlasování, budeme s těmito kolegy zastupiteli jednat a návrh předložíme znovu na příští jednání zastupitelstva. Uvidíme, zda získá potřebnou většinu hlasů.
Ing. Václav Bálek, MVDr. Jaromír Bláha,
Romana Bodorová, Bc. Jana Vlnasová, zastupitelé
Místní referendum jako institut přímé demokracie a příklady dobré a špatné praxe v letech 2015 a 2016
Transparency International – Česká republika, o. p. s., Praha, 2017
„(…) místní referendum představuje významný způsob občanské participace, jakož i prostředek ke zvýšení demokratické legitimity lokální politiky a kontroly místní politické reprezentace; (…) Konání místního referenda zároveň s volbami podstatně posiluje a umožňuje faktickou realizaci politického práva tak, jak je zakotveno v Listině základních práv a svobod.“