Pěvecký sbor Aglaia, který působí při gymnáziu v Dobříši pod vedením sbormistryně Jany Malé, je skvělým příkladem toho, jak může hudba spojovat lidi a vytvářet nezapomenutelné zážitky.
Název sboru je inspirován krásnou dobříšskou kněžnou Aglaiou Colloredo-Mannsfeld, což dodává sboru nejen historický, ale i kulturní rozměr. Tento název symbolizuje krásu, eleganci a tradici, které sbor Aglaia ztělesňuje.
Aglaia začala svou činnost v roce 2009, kdy se studenti gymnázia rozhodli založit pěvecký sbor. První vánoční koncert se konal v prosinci téhož roku v evangelickém kostele a od té doby je každoroční tradicí. Školní aula se při středečních zkouškách stala místem, kde žáci mohli zpívat a rozvíjet své hudební dovednosti.
Postupem času se sbor rozrůstal a získával na popularitě. V roce 2015 se sjednotil pod hlavičkou ZUŠ a přijal název Aglaia – pěvecký sbor ZUŠ a dobříšského gymnázia. Zkoušky probíhaly stále v aule gymnázia, kde se setkávali žáci gymnázia, ZUŠ a jejich hosté, včetně sourozenců a kamarádů.
Od roku 2016 sbor pravidelně vystupuje na vánočních a velikonočních trzích na Staroměstském náměstí v Praze. Kromě toho pořádá koncerty v Domově seniorů v Dobříši a účastní se různých kulturních akcí. Jedním z nejvýznamnějších momentů bylo společné vystoupení se známým souborem Spirituál kvintet.
Z rozhodnutí vedení ZUŠ Dobříš byla od září 2024 bohužel přerušena dosavadní spolupráce s gymnáziem, přestože gymnázium mělo zájem ve spolupráci pokračovat. Tato změna přinesla nové výzvy, ale sbor Aglaia nadále pokračuje ve své činnosti a hledá další příležitosti k vystoupení a spolupráci.
Pěvecký sbor Aglaia je otevřený všem, kdo mají rádi hudbu a chtějí se připojit k našemu hudebnímu dobrodružství. Přijďte na některý z našich koncertů a zažijte radost ze zpěvu a společného muzicírování. Těšíme se na vás!
Mgr. Markéta Špaková, ředitelka,
Gymnázium Karla Čapka
Adventní koncerty
12. 12. 2024
8.00–12.00 Den otevřených dveří na Gymnáziu Karla Čapka, Dobříš
17. 12. 2024
17.00–18.30 Koncert v evangelickém kostele, jako hosté se k souboru připojí žáci z přípravné třídy ZUŠ
19. 12. 2024
cca 18.00–19.00 Koncert na Staroměstském náměstí v Praze
Gymnázium Karla Čapka v Dobříši: Brána k úspěšnému vzdělání a kariéře
Gymnázium Karla Čapka v Dobříši je státní školou, která nabízí kvalitní vzdělávání a široké možnosti uplatnění pro své absolventy. Naše gymnázium poskytuje dvě formy studia, čtyřletou a osmiletou, ve škole panuje rodinná atmosféra a snažíme se udržovat otevřené vztahy mezi žáky a pedagogy.
Čtyřleté studium je určeno pro žáky, kteří již ukončili povinnou školní docházku a mají zájem o všeobecné vzdělání s možností pokračovat na vyšší odborné nebo vysoké škole. Tento program nabízí široké spektrum předmětů a je zaměřen na rozvoj kritického myšlení a hluboké znalosti v různých oborech. Uvědomujeme si, že přechod na gymnázium může být pro rodiče i žáky náročný, naši učitelé jsou však připraveni poskytnout žákům potřebnou podporu a vedení, aby se během studia cítili jistě a úspěšně zvládali všechny výzvy. Osmileté studium je určeno pro žáky základních škol, kteří úspěšně dokončili 5. ročník, a nejen že vykazují vynikající studijní výsledky, ale také mají zájem o intenzivnější studium. Tento program má široký všeobecně vzdělávací charakter, který umožňuje žákům osvojit si klíčové kompetence potřebné pro osobní, občanský i profesní život, ale také pro další studium na vysokých a vyšších odborných školách.
V posledních dvou ročnících nabízíme povinně volitelné semináře, které žákům umožňují specializaci podle jejich zájmů a budoucích kariérních plánů. Tyto semináře zahrnují humanitní, technické a přírodovědné obory a pomáhají žákům lépe se připravit na další studium na vysokých školách.
Kromě toho také klademe velký důraz na výuku cizích jazyků. Studenti si mohou vybrat z anglického, německého, francouzského a ruského jazyka. V posledních dvou letech studia jsou jazykové dovednosti posilovány dvouhodinovými konverzačními bloky, které žákům pomáhají dosáhnout plynulosti a sebevědomí v komunikaci. Gymnázium je také připraveno podpořit žáky, kteří se rozhodnou ke krátkodobému studiu v zahraničí v rámci programu Erasmus+ i mimo něj.
Studium na našem gymnáziu je zakončeno státní maturitní zkouškou. Naši absolventi nacházejí primárně uplatnění na vysokých a vyšších odborných školách, nicméně neztratí se ani v případě, že pokračují do praxe. Jsou úspěšní při vlastním podnikání, v soukromých firmách i ve státní správě, kde pracují jako obchodní zástupci, jednatelé, asistenti, referenti či správci počítačových sítí.
Srdečně vás zveme na den otevřených dveří, který se uskuteční ve čtvrtek 12. prosince v době od 12.00 do 18.00. Budeme rádi, když osobně navštívíte naši školu a seznámíte se s prostředím a nabídkou studia.
Věříme, že Gymnázium Karla Čapka v Dobříši bude pro vaše děti a jejich vzdělávací a profesní budoucnost tou správnou volbou.
Mgr. Markéta Špaková, ředitelka
Výměnný pobyt v Irsku
Od středy 2. do pondělí 7. října se vybraná hrst studentů ze sexty zúčastnila výměnného programu s irskou školou Ramsgrange Community School.
Naštěstí to pro nás nebylo první shledání s našimi hostiteli, ale poznali jsme je již na jaře tohoto roku, takže jsme se nemuseli bát úplně nového kolektivu.
Ve středu velmi brzy ráno jsme měli sraz na Dobříši u Modré kočky. Po náročném dni stráveném buď na cestách, nebo na letišti v Amsterdamu, kde jsme přestupovali, jsme se konečně dopravili na cílové místo a rozdělili jsme se k hostitelským rodinám. Program následujících tří dnů jsme měli uspořádaný jako pestrý „puget“ aktivit, od ochutnávky tamních vyučovacích hodin přes lekce tanců až po návštěvu nejstaršího, stále funkčního majáku na světě a výletu do historického města Kilkenny.
Pilní Irové se nám věnovali i ve svém volném čase a naše dny vyplnili i neoficiálním programem, který následoval po tom oficiálním. Toho se zúčastnila většina přítomných studentů. Zažili jsme tedy i aktivity jako irský bowling nebo četné, skromné party roztroušené po několika bydlištích.
Po naší rozlučce s tamními studenty náš výlet po Irsku ale neskončil, neboť naše kroky (lépe řečeno autobusová stopa) vedly do Dublinu, hlavního města Irské republiky. Tam jsme si prošli některé památky a následně byli ubytováni v jednom z nejluxusnějších hotelů, které se nacházely snad v celém Dublinu.
Je nutné kvitovat s povděkem nesmírně obrovský díl práce, jejž poskytly paní profesorky Coufalová a Valentová ve spolupráci s irskými studenty a jejich rodinami. Bez nich bychom se totiž nemohli bavit o tak krásném výletu, a co víc, ani o vzniku mnoha nových přátelství, jež nám snad vydrží dlouho do budoucnosti.
Jakub Kuchařík, studenty sexty,
Gymnázium Karla Čapka