Některé věci potřebují čas. To známe všichni… Některé se mnohdy zdají úplně ztracené, ale když opět ožijí, vypadá to jako „malý zázrak“. A ten se – s nadsázkou řečeno – stal po deseti letech v podobě vybudované galerie v oranžerii v anglickém parku dobříšského zámku.
Před deseti lety jsem se Zdeňkem Milerem, legendárním otcem pohádkové postavičky Krtečka, a manželi Jeronýmen a Lívií Colloredo-Mannsfeldovými nadšeně připravovala – ve spolupráci s arch. Liborem Sommerem – malou zámeckou galerii, která by vedle Milerových obrázků a filmů představovala práce českých ilustrátorů a výtvarníků, kteří se svojí tvorbou zaměřují na dětské čtenáře.
Kdo něco někdy stavěl nebo rekonstruoval, umí si představit množství nutných dokumentů, listin, podpisů a hodin „pouhého“ zúřadování takové věci. Oranžerie v zámeckém parku je ovšem památka I. kategorie, takže tíha nutných úkonů byla veliká. Bohužel Z. Miler krátce po křtu svojí poslední knížky (Krtek a rybka), kterou pro děti připravil s dcerou Kateřinou a slavnostně pokřtil na dobříšském zámku, zemřel (letos je tomu 10 let), zemřel i mladý architekt Libor Sommer.
Francouzský park dobříšského zámku spolu s oranžerií podstoupil ekonomicky a časově náročnou rekonstrukci, jejíž součástí se staly i prostory původně zamýšlené galerie. A tak se původní projekt oživil a jeho myšlenka se zrealizovala. Tentokrát ve spolupráci majitelů zámku a paní Emilie Milerové, která odkaz a přání svého manžela chtěla vždy splnit.
Letos v únoru by se Zdeněk Miler dožil sta let, rodné Kladno svému slavnému rodákovi otevřelo stálou expozici, v dubnu oslavila paní Emilie významné životní jubileum, oběma výtvarníkům vyšla monografie, před deseti lety vyletěl několikagramový maskot Krtečka do vesmíru s astronautem A. Feustelem… Je mnoho důvodů, proč do prostor oranžerie nahlédnout, třeba v týdnu otevřených dveří, které si všichni přejeme zrealizovat malou vernisáží v den tradičního adventního trhu na nádvoří zámku. Ale o tom všem až v prosinci…
Pavla Slancová