Dobříš se stejně jako loni i letos zapojí do Evropského týdne mobility, který se koná v termínu 16.–22. září. V roce 2023 se kampaně zúčastnilo 3 350 obcí ve 44 zemích nejen v Evropě. Cílem je zvýšit povědomí občanů o udržitelné mobilitě, upozornit na problémy v dopravě a hledat řešení šetrná ke klimatu a životnímu prostředí. V tomto týdnu je ideální příležitost o dopravně v našem městě nejen přemýšlet a diskutovat, ale třeba i vyzkoušet na jednu cestu nějaký jiný způsob dopravy nebo jinou trasu.
V neděli 22. září je vyhlášen Mezinárodní den bez aut. V Dobříši žádnou ulici kvůli tomuto dni neuzavíráme. Je to opět pobídka k zamyšlení, zda opravdu všichni musíte jet autem, zda je opravdu nutné, aby v každém autě jel jen jeden člověk. Zkuste třeba jen v tento den cestu veřejnou dopravou nebo se domluvte na spolujízdě.
Moderní města v celé Evropě postupně kladou stále větší důraz na ostatní způsoby dopravy vedle klasických aut. Jde především o rozvoj dopravní infrastruktury pro cyklisty a pěší a veřejnou dopravu. Před 50 lety vypadala nizozemská či dánská města podobně jako mnohá česká města dnes. Ulice plné aut, časté kolony, hledání parkovacích míst. Nejde to změnit ze dne na den. Jde ale postupně přidávat cesty pro cyklisty a pěší, kteří se pak budou v dopravě méně bát. Jak jsme na tom na Dobříši?
Hlavní stavbou v této kategorii je v letošním roce vybudování krytého stání pro 100 kol pro žáky základních škol a gymnázia. Místo, kde tento přístřešek vzniká, určili po společné domluvě ředitelé obou ZŠ a gymnázia. Přístřešek bude mít zelenou střechu, aby byl alespoň částečně kompenzován zábor zeleně.
Letos také přibyly piktogramy pro cyklisty na Pražské nad přejezdem a nově také v ulici Rukavičkářská. Postupně chceme sadou opatření vyznačit cestu, kudy budou do areálu škol moci jezdit malí cyklisté z Větrníku. Od léta je také k dispozici nové dětské dopravní hřiště na Dukelském náměstí.
Stejně jako v dalších městech, ani v Dobříši není dost místa, proto cyklistická infrastruktura vzniká na místě zeleně, na části vozovek, chodníků či parkovacích stání. Dobříš je město krátkých vzdáleností, z okraje do centra dojdete za 15 minut, na kole ještě rychleji. Doprava je věcí nás všech. Všichni by se měli na ulicích i chodnících cítit bezpečně. Toho lze dosáhnout jen postupným budováním potřebné infrastruktury a ohleduplností všech účastníků provozu. Pustit babičku na přechodu nebo přibrzdit za cyklistou by mělo být i na Dobříši samozřejmostí.
Pavel Svoboda, starosta
Tématem mobility se zabývá i spolek AutoMat, který celorepublikově organizuje také akci Zažít město jinak! 21. 9., letos na téma Zpomal.
Akce Zažít město jinak! se v Dobříši uskuteční 14. září. V Dobříši ovšem nebudeme téma Zpomal pojímat ve smyslu dopravy.
Doprava v Dobříši
Zajímají vás změny v dopravě? Máte nápad, co by se kde dalo vylepšit?
Ptejte se starosty online na facebooku v úterý 17. září od 18.00 do 19.00.