Dobrý den, školo!Prázdniny skončily, odpočinuli jsme si a pomalu se chystáme na příchod školního roku. Občas se těšíme, že se vracíme do normálního života – práce, škola, kroužky. Občas se bojíme, co nás čeká, jak to zvládneme s dětmi.
Školní rok na počátku vyvolá mnoho dotazů – jaké pomůcky, kolik to bude stát, jaká škola a učitelé, bude to dítě bavit, nebudeme nemocní, zvládne školu, nebude moc úkolů, …? Doplňte si další. Hledat odpovědi na otázky je důležité. Základem má být vzájemná spolupráce rodiny, školy, odborných pracovníku, lékařů a cílem připravit své dítě do běžného života se všemi problémy, které k němu patří.
Škola je jednou z oblastí, která nás ovlivňuje a dáváme jí nejvíce úkolů a požadavků, nejlépe v budově školy a domů už ne… Často zapomínáme na svou školní docházku, na úkoly, na učitele a máme pocit, že teď to má být jiné. Zapomínáme na to, že technický vývoj je rychlejší a hledání zjednodušování života nás vede k zapomínání, že se moc nelišíme v biologickém, sociálním a psychickém vývoji od našich předků a je třeba předat dovednosti, schopnosti a znalosti k začlennění našich dětí v dospělosti do společnosti, života a přežití nejen ve školách.

V průběhu prázdnin probíhaly příměstské tábory. Osobně jsem se setkala s dětmi, které mi velice pomohly při hlídání akčního a společenského synovce. Musím poděkovat vedoucím a zvláště dětem za úžasnou pomoc a vstřícnost. Je to pro mě důkaz, že nové generace nejsou špatné a jiné než my, starší, v prožívání dětství, puberty a hledání začlenění do společnosti.
Přeji vám šťastné vykročení do školy, všem mnoho sil, vzájemné spolupráce ke zvládnutí nového školního roku 2023/2024.

Mgr. Eva Burešová,
zastupitelka ANO 2011Předchozí článekZŠ Dobříš, Lidická slaví letos 75 let
Další článekOslavy 70. výročí založení dobříšského gymnázia