V úterý 14. února 2023 odpoledne proběhla v Dobříši velká vzpomínková akce, která připomněla osobnost bývalého ředitele Gymnázia Karla Čapka v Dobříši prof. Miroslava Oliče a jeho významné a nezapomenutelné činy.
Vedení dobříšského gymnázia, jeho současní i bývalí profesoři, současní i bývalí žáci, vedení města a v neposlední řadě skauti z Dobříše. Ti všichni se zapojili do vzpomínkové akce na prof. Miroslava Oliče, jehož činy ovlivnily řadu životů mladých studentů z celého našeho regionu, významným způsobem přispěly k mnoha dobrým věcem ve městě, a hlavně vtiskly přátelského ducha a demokratické hodnoty gymnáziu v Dobříši, které zde přetrvávají dodnes.
Oslava stého výročí narození prof. Miroslava Oliče
Pan profesor Miroslav Olič byl člověk, který svými vysokými morálními hodnotami, svým osobitým humorem, neutuchající energií a další řadou velmi vzácných vlastností dokázal pro Dobříš a jeho občany udělat mnoho dobrého. Ti, co měli to štěstí se s ním osobně setkat, na něj nikdy nezapomenou a všichni, kdo se účastnili slavnostního odhalení pamětní desky k příležitosti uctění jeho památky, mohli doslova cítit, že na dobříšském gymnáziu zůstává jeho duch a hodnoty dodnes. Přes všechny změny režimů, modernizaci všeho možného i nemožného můžeme s klidným svědomím říci, že Gymnázium Karla Čapka Dobříš bude mít ve své budově a pro své studenty i profesory vždy něco navíc, něco výjimečného a významného… Tady totiž význam slov jako demokracie, svoboda, přátelství, úcta k člověku a přírodě berou velmi vážně a velmi si jich váží. Také proto byl celý program k oslavám 100. výročí od narození pana profesora připraven s velkou úctou k jeho osobnosti, a také proto se ho účastnily stovky studentů, učitelů, profesorů, ale i politiků, přátel a pamětníků.
„Pan profesor se narodil 14. února 1923 na Zbraslavi a po předchozím působení na několika školách ve středních Čechách přišel ve svých třiceti letech na právě založenou jedenáctiletou střední školu v Dobříši. Na naší škole již pak trvale zakotvil, a v letech 1966–1983 byl jejím ředitelem. Vtiskl gymnáziu jeho charakteristickou lidskou, tolerantní a demokratickou atmosféru. Na gymnáziu učil až do roku 2002 a za tu dobu vychoval několik generací studentů, kteří na něj dodnes s úctou vzpomínají,“ tak popisují úžasnou osobnost prof. Miroslava Oliče současní vyučující Gymnázia Karla Čapka.
Gymnázium Karla Čapka tak právě na 14. února 2023 sezvalo občany, jakož i pamětníky a přátele pana profesora Miroslava Oliče, mimo jiné laureáta Ceny města Dobříše, na oslavy výročí 100 let od jeho narození.
Celý program vzpomínkového ceremoniálu se nesl ve velmi slavnostní a důstojné atmosféře. První část oslav byla zahájena na dobříšském hřbitově.
„U hrobu profesora Oliče se sešli skauti, držící čestnou stráž, dále mnoho učitelů z dobříšského gymnázia, přátel a spoustu dalších lidí. O půl čtvrté akci zahájil a uvedl politolog a vysokoškolský pedagog Jan Bureš. Svými proslovy následovali ředitel Gymnázia Karla Čapka Jiří Kastner, který krátce popsal Oličovu životní dráhu a vyjádřil svou vděčnost za to, co pro dobříšské gymnázium udělal, a hlavní vedoucí místního skautského střediska Jana Šigutová. Pan Miroslav Olič vyznával po celý život skautské hodnoty, a dokonce se skautingu aktivně věnoval ve svém rodišti na Zbraslavi. Když bylo v roce 2018 v Dobříši založeno nové skautské středisko, rozhodlo se, že ve svém názvu ponese právě jméno profesora Oliče. Poté měli návštěvníci možnost uctít profesorovu památku položením květin na hrob. Nakonec už zazněla jen skautská hymna a akce se přesunula na půdu gymnázia,“ popsal první část vzpomínkového ceremoniálu na dobříšském hřbitově současný student dobříšského gymnázia a dlouholetý dobříšský skaut Štěpán Böhm.
Druhá část vzpomínkové akce na pana Miroslava Oliče se uskutečnila přímo v budově dobříšského gymnázia.
Na úvod slavnostního setkání přivítal v gymnáziu všechny přítomné současný ředitel školy pan Jiří Kastner, který následně předal slovo bývalé ředitelce gymnázia paní Zdeňce Cimické. Ta připomněla zásluhu pana prof. Oliče na vybudování kvalitního pedagogického týmu školy, jakož i na vytvoření přátelského vztahu mezi studenty a učiteli, a zmínila také jeho specifický humor. Na osobnost významného ředitele školy poté zavzpomínal starosta města pan Pavel Svoboda a program proslovů doplnili o své hudební a recitační vystoupení také současní žáci gymnázia. Vzpomínkové akce se účastnil i bývalý ředitel Jaromír Žák. Oba bývalí ředitelé následně odhalili pamětní desku s podpisem prof. Miroslava Oliče. Originální pamětní deska, kterou vyrobila umělecká slévárna ve Staré Huti, nyní připomíná tuto významnou osobnost přímo u vchodu do školy.
Profesoři a studenti dobříšského gymnázia pod vedením profesora Jana Bureše navíc pro tento školní rok připravili originální výstavu v prvním patře budovy školy. Výstava originálním způsobem mapuje život pana profesora, připomíná jeho práci, jeho přátele a jeho samotného jakožto úžasného člověka.
Zpracovala DH
Foto: Jan Veverka a Denisa Havlíčková