Dobříšské divadlo Kruh, které je v Dobříši pevnou součástí kulturního života již od roku 1963, pokračuje v práci svého zakladatele pana Mirka Vladimíra Procházky, držitele Ceny města Dobříše za celoživotní přínos, a znovu přináší na jeviště nejen kvalitní divadelní představení, ale také organizuje kulturní a společenské akce.
„Dobříšské divadlo Kruh představuje mnohem více než jen divadelní představení. Je to společenství lidí, kteří sdílejí vášeň pro divadlo a kulturu a kteří jsou hrdí na to, jakým způsobem reprezentují naši Dobříš za hranicemi města,“ říká za spolek sestra pana Procházky, zakládající členka divadla paní Eva Jarolímková. „Jméno našeho spolku Kruh vzniklo jako odkaz na trampskou osadu Modrý kruh, která byla inspirací pro mého bratra, který divadlu v Dobříši zasvětil celý svůj život.“
Divadelní spolek Kruh se neomezuje jen na Dobříš, ale svými akcemi obohacuje kulturní život i za hranicemi města. Mezi hlavní aktivity patří pořádání divadelních festivalů, účast na kulturních a společenských akcích, jako je například rozsvěcení vánočního stromku, karnevaly pro děti i dospělé, tance pro ženy a další. V letošním roce například spolek pod vedením paní Heleny Langerbergové realizoval sociální projekt Roztačníme Dobříš a pod vedením pana Erika Pergla uspořádal 1. ročník úspěšného divadelního festivalu s názvem School Fest Dobříš, který představil herecké hvězdy ze základních škol v Dobříši a blízkém okolí.
Dobříšské divadlo Kruh je pokračovatelem dlouhé tradice ochotnického divadelnictví v Dobříši, která sahá až do roku 1861, kdy na Dobříši vznikl první divadelní spolek s názvem Zvon.
„Jsme hrdí na to, že můžeme být součástí této tradice a přispět k udržení kulturního dědictví našeho města. Rádi vzpomínáme na Mirka, jakožto osobnost divadelní historie, který působil jako principál, režisér a zakladatel divadelního spolku Kruh,“ vzpomíná paní Jarolímková a vypraví o první divadelní hře, kterou spolek nacvičil: „Před 60 lety, 10. dubna 1963, Mirek se svými přáteli založil tento spolek a nastudoval v rekordním čase úspěšnou operetu s názvem V tichém domě na Čertovce. Ta měla premiéru už 26. prosince 1963. Na tuto událost si jistě i dnes dobře vzpomenou ještě žijící účinkující pamětníci, jako je pan Vladimír Paukert a Dana a František Holanovi.“
Pan Mirek Procházka ještě za svého působení v divadle předal své režijní žezlo kolegyni scenáristce a režisérce paní Táně Šraffové, která nadále úspěšně a s láskou v jeho práci pokračuje. Pod její režií se tak v posledních letech podařilo dobříšským divadelním ochotníkům odehrát několik velmi úspěšných her, mezi nimiž si mnozí jistě vzpomenou například na hry Na správné adrese či vtipnou komedii Manželského zemětřesení.
„S láskou vzpomínáme a s úctou k divadlu si přejeme, ať divadlo nadále žije,“ říká závěrem za spolek Kruh paní Eva Jarolímková.
Zpracovala DH
Foto: archiv Vladimíra Paukerta