Chceme další zástavbu krajiny?



Podle oficiálních statistik poklesla mezi lety 2000 až 2016 celková výměra zemědělské půdy v republice o 64,4 tisíce hektarů. Jednou z významných příčin je nárůst zástavby – od roku 2000 vzrostla rozloha zastavěných a ostatních ploch o 32,9 tisíc hektarů na 842,9 tisíc hektarů, což představuje 10,7 % území ČR!

Pro srovnání, plocha ponechaná pouze přírodě bez hospodaření a lidských zásahů tvoří pouze 0,3 % rozlohy ČR (převážně první zóny národních parků a některé přírodní rezervace).

Jiným zdrojem neúprosných dat je inventarizace krajiny, CzechTerra, analýzou leteckých snímků. Ukazuje, že v roce 2015 už bylo reálně zastavěno 8,9 % krajiny, přitom zcela pokryto nepropustným povrchem, tedy zejména zalito betonem či asfaltem je 4,3 % rozlohy ČR!

I to je jedna z příčin ztrát mnoha funkcí krajiny, zejména vody, která na plochách pokrytých nepropustným povrchem nezasakuje a její převážná část z nich odtéká pryč. Tmavé povrchy asfaltu, střech atd. naopak přispívají k oteplování krajiny.

Klíč k omezení dalšího betonování a asfaltování krajiny nedrží vláda, ale jednotlivé obce. Územní plán Dobříše předpokládá rozvoj města pouze do cca 10 000 obyvatel. Započteme-li i odhadovaný počet obyvatel, kteří zde nejsou trvale hlášeni, je tato kapacita už nyní naplněna. Přitom územní plán jasně upozorňuje, že „pro nárůst do 10 000 obyvatel je třeba zajistit potřebnou technickou infrastrukturu“. Nedostatečnou kapacitu infrastruktury (zdravotnictví, péče o seniory, opravené ulice atd.) pociťujeme všichni. Některé problémy se řeší jaksi dodatečně (školy, školky). Nicméně problém nemizí: Díky limitům infrastruktury další prostor pro výraznější navyšování počtu obyvatel v Dobříši není. Potřeba jsou spíše levnější byty. Zároveň reálně můžeme očekávat, že developerský tlak na další rozšíření zastavitelného území bude sílit, všichni příští zástupci občanů zvolení do vedení města s tím budou konfrontováni. Přitom lidé, kteří by z další zástavby krajiny profitovali, kandidovali a kandidují v některých uskupeních, která jdou do voleb.

MVDr. Jaromír Bláha, Dobříš



Předchozí článekDobříšské listy – září 2018
Další článekPřísloví