… a tak Dobříš roste a zhoršuje se kvalita života…



Na zasedání zastupitelstva byla předložena „Zpráva o uplatňování územního plánu za období od května 2014 do října 2017“. Suchá, technická, obtížně čitelná zpráva mající 23 stran. Ze zprávy by si člověk řekl, že za období 3,5 roku bylo vše v pořádku a v podstatě se nic zásadního v oblasti územního plánování neudálo. Zpráva mne však vedla k zamyšlení nad tím, co s územním plánováním velmi úzce souvisí, a sice to, jak se naše město za toto období vyvíjelo a kam směřuje. Jelikož se musím dle pravidel Dobříšských listů pro příspěvky vejít pouze do několika slov, dovolte mi toto zkratkovité hodnocení rozvoje našeho města.

Dobříš roste podle mého názoru rychleji, než je zdrávo. Volili nás lidé, kteří tady žijí, a ne ti, kteří se sem přistěhují. Myslím si, že nás volili ne kvůli tomu, abychom se mohli chlubit tím, jak jsme veliké město, ale abychom se snažili co nejvíce zlepšit kvalitu života na Dobříši.

I když naše město velmi rychle roste, mladí lidé narození na Dobříši jen velmi těžce hledají způsob, jak si na Dobříši zajistit bydlení. Územní plán zpravidla technicky limituje výstavbu požadavkem příliš velikých parcel, kde parcela vyjde na 3 až 3,5 mil. a celková investice do rodinného domu pak okolo 7 mil. Kč. Jaká mladá rodina si to může dovolit? Startovací byty v městě také nevznikají. A tak zatímco mladí lidé naše město opouštějí, Dobříš roste, jelikož se na ní stěhují majetní lidé z Prahy a jiných měst, kteří na to mají (opravdu nic proti nim). Město směřuje k tomu, že se postupně stane jakýmsi satelitním Beverly Hills Prahy, kde bude málo mladých učitelů, řemeslníků, zaměstnanců v průmyslu a ve službách apod. Takové město nepokládám za sociálně zdravé město.

Mám dojem, že vedení města tento problém podceňuje. Proč? Protože toto 3,5leté období je spojeno s trvalým tlakem na otevírání nových zón zástavby, přestože ještě nejsou dostatečně využity ty stávající. (Ne)komunikace změn územního plánu vedením města opakovaně naštvala množství občanů natolik, že vzniklo několik významných petičních akcí. Na téměř každém zastupitelstvu probíhají vyhrocené diskuse nad tím, jaké změny územního plánu jsou předkládány a jakým způsobem jsou předkládány. Město přece není řízeno developerskou firmou pro otevírání nových pozemků.

Na druhé straně, vedení města při plánování investic spojených s růstem města nemyslí dostatečně dopředu na to, že vznikne problém s nedostatkem školních lavic a jídelen, že bude problém dostat děti do ZUŠky, že bude málo zubařů a praktických doktorů, že je nedostatečně rozvinutá terénní sociální a zdravotní pečovatelská služba, že by náměstí – výkladní skříň našeho města – mělo vypadat lépe. Tyto věci se řeší bohužel zpravidla až ve chvíli, kdy vznikne problém. A tak Dobříš roste, zhoršuje se kvalita života a jednání zastupitelstva jsou tragická.
Kdybych musel napsat zprávu o uplatňování územního plánu za posledních 3,5 roku, tak bych to hodnotil tímto selským způsobem.

Ivo Salcman, zastupitel za KDU–ČSL



Předchozí článekKonkurzní řízení na obsazení pracovního místa ředitele v příspěvkových organizacích
Další článekTýden bruslení v Dobříši – 2. ročník