Vánoce s Českobratrskou církví evangelickou v Dobříši



Tento sbor Českobratrské církve evangelické vznikl už roku 1851 v nedaleké obci Rybníky, kde si tehdy vybudoval i vlastní kostel (nyní v soukromém vlastnictví). Nynější kostel v Dobříši byl postaven v roce 1937 a v 90. letech 20. století byla v jeho těsném sousedství vybudována nová farní budova.

Duchovním správcem dobříšského sboru je od roku 1999 farář Mgr. Samuel Hejzlar ml., který je v současné době v pracovní neschopnosti. Nyní je tedy dočasně zastoupený Mgr. Jaroslavem F. Pecharem. V čele sboru stojí také kurátorka Mgr. Kateřina Vojkůvková. Sbor Českobratrské církve evangelické v Dobříši má nyní 151 členů.
Za normálních okolností se v dobříšském evangelickém kostele konají každou neděli od 10.30 hod. bohoslužby, každé úterý se zde provozují od 18.00 biblické hodiny pro dospělé a v pátek odpoledne biblické programy pro děti.

O vánočních svátcích u evangelíků s Mgr. Jaroslavem F. Pecharem:

Jak probíhají vánoční svátky a samotný Štědrý den u evangelíků?

Asi se to neliší od zbytku národa, protože tradičně křesťanské vánoční zvyky se staly součástí běžné kultury. Tradiční půst na Štědrý den (pravda – zlaté prasátko nevyhlížím!) zakončený večer rybí polévkou a obalovaným kaprem. Rodina je pohromadě, stromeček, dárky, zpívání koled… „Půlnoční“ k evangelické tradici moc nepatří. Když už, tak se dělá v podvečer. Ale hodně evangelíků zajde na půlnoční ke katolíkům, tady chvála Bohu za ekumenu. Na Boží hod jdeme ráno opět do kostela, to bývá zpravidla kostel nejplnější v roce.

Co pro Vás osobně Vánoce znamenají a jak předáváte jejich poselství svým věřícím?

První, co mne jako faráře napadne, je „práce“. Ale je to práce radostná. Vánoční příběh je vyprávění o Boží lásce, která přichází za lidmi. Myslím, že tohle si potřebujeme opakovat všichni, že nás má někdo rád, že je ochoten za námi zajít, aby nás povzbudil, potěšil. Aby nám pomohl. Tohle potřebovali slyšet chudí pastýři i bohatí mudrci od východu. Nejsme v tomto světě sami a od těch prvních Vánoc je to úplně „hmatatelné“, že už nikdy sami nebudeme. I do zapadlé stáje kdesi na periferii Římské říše Bůh přišel – tak můžeme mít naději, že přijde i za námi.
Může přicházet v každém z nás. Tohle se nám snaží nějak naznačit vánoční dárky. O Vánocích jsme byli všichni obdarováni narozením Spasitele. Dostali jsme dárek. Tuhle radost se teď svými dárky snažíme šířit dál. Tak se bude radost šířit po světě stále víc.

Jak si připravujete vánoční kázání?

Jako každé jiné – čtu si Bibli a přemýšlím, čím žijí lidé, kteří budou sedět v kostele. Příběh z Bible a životní příběhy těch lidí se někde potkají – a právě o tom, v čem se potkají, o tom se snažím mluvit. Jeden teolog řekl, že farář má mít při psaní kázání v jedné ruce Bibli a v druhé ruce noviny. Aby jeho kázání vycházelo z té dva tisíce let staré Bible, ale mluvilo o tom, čím žijí lidé dnes.

Co Vám přijde jako nejdůležitější myšlenka do dnešní doby, kterou budete chtít ve svých letošních vánočních kázáních zmínit?

Myslím, že letošním velkým tématem bude osamocenost, oddělenost. Epidemiologická opatření na dlouhou dobu zabránila lidem v setkávání. Vánoční příběh mluví o opačné zkušenosti. Stačí si prohlédnout jakýkoliv Betlémek – v jednu chvíli se tam setkávají mladí i staří, chudí i bohatí. Lidoví autoři Betlémků se pak snažili do těch scenérií „propašovat“ své současníky, a to je velice dobře. Správně poznali, že do toho velkého společenství okolo narozeného Spasitele patříme všichni.

A na konec poprosím o upřesnění, jak budou probíhat letošní bohoslužby, případně kde lidé najdou informace, zda plánujete například nějaké online vysílání apod.

V tuto chvíli netrpělivě očekáváme rozhodnutí vlády, tedy především odpověď na otázku, v jakém počtu se budeme moci sejít, nakolik bude povolen zpěv, divadlo s dětmi… Na Dobříši jsou naplánovány bohoslužby 25. 12., 1. 1. a o všech nedělích, ale vzhledem k omezením je potřeba se předem přihlásit u sestry kurátorky Vojkůvkové.

Podrobnosti lze najít na http://dobris.evangnet.cz.
Mám na starosti nejen Dobříš, ale i svůj domovský sbor v Praze-Braníku. Branické bohoslužby (24. 12. od 16.00, Boží hod a každá neděle 9.30) přenášíme online již delší dobu na Facebooku (https://www.facebook.com/jaroslav.f.pechar) a JitSi (https://meet.jit.si/CCEBranik) a v záznamu dáváme na YouTube (na https://www.youtube.com/user/1972JFP/videos). Božíhodové branické bohoslužby bude přenášet Český rozhlas 2.

Zpracovala DH



Předchozí článekProdejna ryb Colloredo-Mannsfeld, spol. s r. o.
Další článekDobříšské listy vydávají manželé Frankovi více jak 25 let