Slovo starosty: Rozpočet jako rodinné finance



Zastupitelstvo v únoru schválilo rozpočet města na letošní rok. Většina z nás není zběhlá v počítání v milionech či dokonce stamilionech. Nabízím vám pohled na městský rozpočet, jako by to byl rozpočet dobříšské rodiny Novákových. Koneckonců ekonomie je od slov „domácí hospodaření“, z řeckého oikos nomos.

Naši modelovou rodinu tvoří manželé Josef a Marie a jejich děti: Péťa, který chodí na základní školu, a Anička, která chodí do školky. Položky rozpočtu města jsou udávány ve stotisících. Zkusme tedy místo roku brát jednotlivé položky na měsíc a místo statisíců počítejme v tisících. Josef s Marií si sedli ke stolu a vytvořili svůj rozpočet.

Marie je bez příjmu. Josefovi z důvodu korony klesl příjem loni a dál klesá i letos. Zatímco v roce 2019 bral čistého 30 tisíc za měsíc, loni to bylo 26 624 a nyní, v březnu roku 2021, jen 22 740 Kč. (srovnej příjmy města na rok 2021 = 227 409 tis. Kč). Co vlastně tvoří největší výdaje u Novákových?

I když Marie nakupuje s rozumem, největší položku rodinného rozpočtu tvoří jídlo: 6 696 Kč (= náklad na provoz městského úřadu). Josef Marii vysvětluje, že nyní už musejí opravdu zaplatit nejnutnější opravy na jejich starém autě, jinak se jim na dobříšských cestách rozpadne. Za tlumiče budou muset dát 2 442 Kč (= opravy komunikací), a k tomu 2 letní gumy za 2 575 Kč (= Pražská ulice). I tak Josef ví, že by auto potřebovalo mnohem víc a tohle je nejnutnější oprava. Také musejí opravit za 2 385 Kč staré topení, které teď v zimě špatně hřeje (= ubytovna Větrník). Josef s Marií už dlouho plánují, že si opraví fasádu, která se už roky odlupuje a v ulici mezi ostatními domy vypadá ten jejich dům opravdu ošklivě. Několikrát se o tom pohádali, ale teď v březnu se do toho pustí. Celkem fasáda vyjde na 2 500 Kč (= nám. Komenského), letos začnou stržením staré omítky a přesekáním elektriky za 760 Kč, zbytek až příští rok. Zabezpečovací systém stojí 1 252 Kč (= městská policie). Péťa na základce zaplatí za obědy a nové tužky 1 301 Kč, Anička za školku 293 Kč. Péťa začal víc sportovat, teď v zimě ve sportovní hale a na zimním stadionu, takže do rodinného rozpočtu píše Marie 721 Kč. Anička chodí na tanečky za 300 Kč a moc jí to baví (= dotace na sport a kulturu).

Za odpady Novákovi zaplatí 1 222 Kč. Je v tom nejen poplatek za svoz popelnice, ale i likvidace starého koberce a otlučené omítky, kterou odvezli do Dokasu. Když tu částku Marie vidí, říká Josefovi, že opravdu musejí dětem zdůraznit, jak je třeba třídit, aby měli příští rok na odpad větší slevu. Voda vyjde na 766 Kč, elektřina na 508 Kč (= osvětlení). Marie připomíná Josefovi, že nyní už konečně musejí na zahrádce zasadit 2 stromy celkem za 800 Kč, aby měli v létě aspoň trochu stínu. Josef se chystá také navštívit své rodiče v pečovatelském domě, koupí jim nějaké dobroty za 596 Kč. Marie si koupí učebnici angličtiny za 558 Kč (= knihovna), aby si zvýšila kvalifikaci. Internet, kde si denně čtou zprávy a občas sledují koncerty a filmy, stojí 452 Kč (= kulturní dům).

Když Josef sečetl všechny výdaje, vyšlo mu 28 043 Kč. Rozdíl mezi výplatou dorovnají ze zůstatku z minulého měsíce 1 949 Kč a úvěru 4 400 Kč.

Podobně jako Novákovi, i my na radnici přemýšlíme nad každou korunou. O tom, do čeho by město mělo letos investovat, jsme vedli dlouhé politické i odborné debaty, stejně jako o tom, které provozní výdaje lze omezit. Vedle úhrad za běžný provoz města jsou hlavními prioritami pro investice letos tyto: dokončení rekonstrukce Pražské ulice a přilehlých chodníků v centru, celková rekonstrukce ulice Březová, rekonstrukce ubytovny na Větrníku a zahájení rekonstrukce náměstí Komenského. Z důvodu omezených financí odkládáme opravy mnoha vedlejších ulic, které by to potřebovaly, ale neslouží jako hlavní silnice. Věřím, že tato omezení pochopíte a společně s vámi doufám, že se tato podivná společenská i ekonomická situace spojená s nouzovým stavem a epidemií začne měnit k lepšímu.

Pavel Svoboda, starosta
foto: Michael „Hrabák“ Kočí



Předchozí článekDobříšské listy – březen 2021
Další článekMateřské školy města Dobříš z pohledu místostarostky města Dagmar Mášové