Přál bych si vzájemný respekt…



… říká Radek Řechka, který před rokem nastoupil jako tajemník městského úřadu v Dobříši. Na tomto pracovním postu vystřídal svoji předchůdkyni, Ing. Bohumilu Budkovou, po které převzal nejen fungující agendu, ale i kancelář, kterou obratem dovybavil o velkou bílou nástěnnou tabuli. Pomáhá mu totiž vysvětlovat důležité procesy a změny, které je zapotřebí přenést do praxe.

V polovině května jste spolu s panem starostou přebíral za Dobříš cenu Přívětivý úřad, což je po roce ve funkci tajemníka poměrně zajímavé ocenění, ne?

Umístili jsme se na třetím místě ve Středočeském kraji hned za Černošicemi a vítězným Benešovem, a to v konkurenci 23 měst. Určitě to je příjemné ocenění naší práce, ale musím hned zkraje podotknout, že cenu získal celý úřad, ne jen já jako tajemník. A to za práci, kterou náš úřad dlouhodobě odvádí a za všechny nadstandardní služby, které poskytuje občanům Dobříše a lidem ze spádových oblastí.

O jaké nadstandardní služby se jedná?

Jak už jsme o tom psali v Dobříšských listech minule, je to především služba mobilního městského úřadu pro imobilní spoluobčany, dále hlášení závad, informace o probíhající údržbě zeleně nebo třeba elektronické hlášení městského rozhlasu či možnost vyzvedávání dokumentů v sobotu pro ty, kteří jsou během pracovního týdne příliš vytížení.

Co dalšího se Vám už povedlo?

Snažím se úřad co nejvíce přizpůsobit 21. století tak, aby se mohlo maximum úředních záležitostí vyřídit elektronickou cestou. Zmodernizovali jsme webové stránky města, zavedli městskou stránku na facebooku, jsme v kontaktu se spolky, které si nyní na základě schváleného městského rozpočtu jasně odvodí výši dotace v grantovém fondu na příští rok. Což je novinka, která je nedostává do nejistoty na počátku každého kalendářního roku, z čeho budou financovat svůj chod, a řada novinek se ještě připravuje.

Které novinky to budou?

Už od svého nástupu zastávám názor, že občan musí svému úředníkovi především rozumět, je totiž zprostředkovatelem mezi životem občana a platnými zákony. Nejspíš všichni dobře známe situaci, kdy otevřete úřední dopis a zjistíte, že nemáte nejmenší ponětí, co po vás dotyčný úředník vlastně chce. Byl bych opravdu rád, aby k nám nikdo nemusel zbytečně volat či dokonce chodit a písemné komunikaci rozuměl po prvním přečtení. Rozhodně však nečekejte, že odstraníme všechny paragrafy a zavedenou úřední mluvu během pár dní.

Je pravda, že nad některými paragrafy občas zůstává rozum stát…

A to je další věc, se kterou se snažím pracovat. Zastávám názor, že nejlepší je, aby se lidé vzájemně domluvili a našli společnou řeč bez toho, aby do případů musel za každou cenu zasahovat úřad. Pokouším se být nejdříve hlavně mediátorem, tedy někým, kdo nabádá rozhádané sousedy ke shodě a ke kompromisu, teprve když to nejde, přijdou na řadu paragrafy. Jenže to už obvykle je jedna strana vítěz a druhá poražená. Přitom stačí málo a po vzájemné domluvě by mohly být víceméně spokojené obě strany.

Takže stačí, když se obě strany domluví…

Ne vždycky. Někdy to v praxi bez paragrafů bohužel prostě nejde, a to i kdyby se obě strany shodly. Například teď mám na stole stavební řízení ohledně přístřešku pevně spjatého se zemí, který je blíže plotu než 2 metry.
V takovém případě musí být schválená projektová dokumentace, zahájeno stavební řízení atd. Přístřešek za cca dvě tisícovky se pak kvůli těmto byrokratickým překážkám vyšplhá klidně i na deset tisíc, a to i přes to, že soused se stavbou souhlasí a nedělá žádné problémy. V takovém případě se nabízí dvě možnosti – dodržet zákon vše zpracovat a zaplatit, nebo zkrátit zastřešení, aby nezasahovalo blíže než 2 metry k plotu, protože obcházet zákon prostě nemůžeme. V každém případě jsem pokaždé rád, když se najde schůdné východisko i ze zdánlivě neřešitelných situací.

Kdo je Bc. Radek Řechka

Od roku 2016 tajemník Městského úřadu Dobříš, v roce 2014 se stal radním města Dobříše. Předtím působil ve vysokém školství, naposledy jako kvestor Vysoké školy manažerské informatiky, ekonomiky a práva, a.s.
Vystudoval informatiku a obor ekonomika a management, kde získal titul bakaláře. Radek Řechka je aktivní sportovec – lyžuje, běhá, hraje fotbal, rád jezdí na kole a má zálibu v sebeobranném umění Krav Maga. Na italské zimní olympijské hry z roku 2006, kterých se účastnil jako člen české bobistické reprezentace, prý už jen vzpomíná.

red. – NS



Předchozí článekStručné informace z 21. zasedání Zastupitelstva města Dobříše
Další článekDemokracie po dobříšsku