Dobříš pro 10 000?

Poslední dobou rezonuje naším městem čím dál častěji názor, že Dobříš už je dost velká a že by se neměla dále rozrůstat. Přiznám se, že jsem zpočátku této myšlence moc nefandil a myslel jsem si, že je situace zbytečně dramatizovaná. Významnou roli při tom u mě hrála skutečnost, že pokud bude Dobříš růst, tak bude mít stále větší příjmy ze státního rozpočtu na základě rozpočtového určení daní.

Čím víc o tom přemýšlím, tím víc se ale stávám zastáncem a propagátorem omezení extenzivního rozvoje města. Nejsem konzervativec a nemám zájem bránit někomu v tom, aby mohl stejně jako my Dobříšáci bydlet v pěkném městě poblíž Prahy. Prioritní by ale měly být zájmy současných obyvatel města. Existuje mnoho důvodů k tomu, aby se toto téma začalo seriózně a kvalifikovaně řešit.

Prvním a možná nejdůležitějším důvodem je voda. V rámci letošního výrazně suchého roku je to téma velmi časté. Je sice pravda, že Dobříš aktuálně nedostatkem vody netrpí, ale situace se nejspíš bude postupně zhoršovat. Při výrazném růstu počtu obyvatel v kombinaci s poklesem vydatnosti zdrojů můžeme mít vážný problém poměrně brzy.
Dalším důležitým důvodem je kapacita školek a škol. Rozšířila se 1. ZŠ, rozšiřuje se 5. MŠ a v dohledné době se bude přistavovat i 2. ZŠ. Je však téměř jisté, že v případě dalšího rychlého růstu města to nemusí do budoucna stačit.

Je celá řada dalších důvodů, jako infrastruktura města, možnosti parkování, řešení odpadového hospodářství, příležitosti k zaměstnání, dopravní obslužnost, nešikovné satelitní lokality, které hovoří spíše ve prospěch zastavení nebo alespoň přibrzdění rychlého růstu našeho města. Když k tomu připočteme ještě problém lidí, kteří sice v Dobříši bydlí, ale nejsou trvale přihlášeni, tak je pravdou, že jsme zřejmě na hraně. Proto souhlasím s názorem, že Dobříš je město cca 10 tisíc obyvatel a další výrazný růst není v zájmu jeho stávajících obyvatel.

Ing. Tomáš Hadžega



Předchozí článekDobříšské listy – červenec–srpen 2018
Další článekČlověk nikdy neví, stačí chvíle!