17. ročník fotbalového dorosteneckého turnaje hraného na památku dlouholetého dobříšského brankaře, trenéra, fotbalového funkcionáře a držitele ocenění rytíř fotbalu pana Josefa Vitáska



    Pan Josef Vitásek se narodil 28. března 1930 na hájovně Trnová nedaleko Dobříše. V Dobříši navštěvoval základní školu a poté se vyučil truhlářem u firmy Pecka. Už jako školák miloval fotbal a především „fotbalovou branku“, takže ho jeho starší bratr František v roce 1944 přivedl do žákovského družstva sokolské jednoty Dobříš. V roce 1947 nastupoval za dorost, který vedl bývalý brankář Jan Vojíř, a pod jeho vedením se tým v konkurenci 47 mužstev podbrdské župy probojoval až do finále, kde podlehl silnému týmu Rakovníka. Prvním Josefovým trenérem byl ale jeho o sedm let starší bratr František. Předával mu své brankářské zkušenosti a vozil ho s sebou na fotbalová utkání, aby Josef mohl v praxi sledovat, jak vypadá „brankářské umění“.

    V roce 1948, po tragické smrti brankaře Hostomic, dostal Josef nabídku chytat za tento tým. Byla to pro něj velká zkušenost, protože při nedostatku brankařů odchytal zápasy za dorost i dospělé a byl pro své výkony nakonec vybrán do Podbrdské fotbalové jedenáctky dorostu, která sehrála na stadionu pražské Sparty předzápas před přátelským zápasem Československo – Francie s výběrem Ústí nad Labem. V roce 1950 se Josef vrátil zpět na Dobříš, kde se střídal v brance se svým bratrem. Dobříš opustil v roce 1953, když během vojenské služby chytal za PDA Orlová, a v té době dostával mnoho nabídek na přestup, žádná však Josefa nepřesvědčila, aby opustil milovanou Dobříš. Po návratu z vojenské služby hrál dobříšský klub I.A třídu a v 60. letech Župní přebor – tehdy třetí nejvyšší soutěž – a Josef Vitásek byl dlouhodobě hodnocen jako jeden z nejlepších brankařů a několikrát vybrán do jedenáctky Středočechu, za kterou odchytal i sedm mezinárodních zápasů. Dočkal se i ocenění, když hájil svatyni československého národního mužstva v přípravném zápase s celkem Příbrami. Pan Josef Vitásek dohromady odchytal 1 150 fotbalových utkání, a navíc ještě stihl odchytat i 800 hokejových!!!

    Fotbalovou branku hájil v letech 1944–1970, hokejovou 1948–1976. S aktivní sportovní činností skončil po úrazu levé ruky v roce 1976. V roce 1968 se stal trenérem „A“ mužstva Dobříše, u kterého působil do roku 1976, pak čtyři roky trénoval v nedalekých Rosovicích a opět se vrátil na Dobříš. V roce 1989 se znovu stává trenérem Rosovic a v roce 1995 odtud přechází trénovat do Sokola Drahlín. V roce 1998 se naposledy vrací jako trenér na Dobříš, aby opět pomohl klubu svého srdce, tentokrát u B mužstva mužů. S aktivní trenérskou prací skončil symbolicky v den svých sedmdesátých narozenin. Své bohaté fotbalové zkušenosti nevěnoval Josef Vitásek pouze místním klubům, ale v letech 1970–1997 pracoval i u fotbalových výběrů Středočeského kraje. Byl instruktorem školení trenérů, angažoval se ve výběrech mládeže České republiky a vždy byl ochoten pomoci nejen radou, ale i skutečnou prací. Vrcholem vztahu Josefa Vitáska ke klubu a fotbalu na Dobříši se stala kniha o dobříšské kopané, o které dlouhá léta se svým bratrem Františkem snil a zároveň ji připravoval. I přesto, že se musel v závěru svého života poprat se zákeřnou nemocí, sen se mu splnil a při oslavách 80 let fotbalu na Dobříši v červnu 2002 mohl při nekonečném podepisování knihy „80 let dobříšské kopané“ získat pocit, že v posledním utkání v barvách Dobříše zvítězil.

    Nedlouho po oslavách a vydání knihy 30. července 2002 ve věku 72 let bohužel řady fotbalistů Dobříše pan Josef Vitásek opustil, ale ve vzpomínkách s námi Pepa zůstává navždy!!!


    MFK Dobříš se touto cestou omlouvá čtenářům DL, za chybnou upoutávku na dorostenecký turnaj  ,,Memoriál Josefa Vitáska 2021,,  který se koná tradičně na stadiónu V Lipkách, jako vzpomínka na dobříšskou fotbalovou legendu před zahájením nového ročníku mistrovských soutěží. Omylem byla do redakce odeslána pozvánka z ročníku 2019 a ta byla připojena k letošnímu prázdninovému programu MFK Dobříš. Loňský ročník turnaje nám zrušily opatření proti šíření Covidu – 19 a ani letos v době plánování tohoto turnaje, nebyla jasná pravidla za kterých můžeme akci uspořádat. A tak jsme se rozhodli, že o vítězi letošního 19. ročníku memoriálu rozhodne přímo dorostenecké utkání  MFK Dobříš –  SK Jesenice, které bude sehráno na stadiónu V Lipkách v pátek 30. července 2021 od 18,30 hodin a to v den kdy v roce 2002 ve věku 72 let opustil pan Josef Vitásek řady fotbalistů MFK Dobříš.



    Předchozí článekMístní akční skupina Brdy–Vltava se připravuje na nové programové období EU 2021–2027
    Další článekOrientační běžci závodili ve sprintu v Mníšku pod Brdy