10.6 C
Dobříš
Sobota, 4 května, 2024
Domů Blog

ANO

Dobříšské májové slavnosti 2022

Po třech letech se na Dobříš vrací májové slavnosti.

Věříme, že doba covidová je snad již za námi a těší nás, že vás můžeme pozvat na tradiční a oblíbené Dobříšské májové slavnosti, které se uskuteční předposlední květnovou sobotu 21. 5. 2022.

Na hlavním pódiu se opět představí dobříšské školy, sportovní oddíly a několik dobříšských kapel, vyznávající různé hudební styly, jako je swing, taneční hudba či rock.  Novinkou letošního ročníku je i další pódium na Dukelském náměstí, kde bude hrát celé odpoledne jihočeská dechovka. Letošní rok přijedou i zástupci partnerských měst z polského Wagrowiece  a francouzského Tonnerre. I jim dáme prostor, aby se vám představili v hodinovém kulturním programu.

Nebude chybět ani scéna a sportovní aktivity pro teenagery v Bike a skate parku v Lipkách. O atraktivní program se opět postará parta lidí ze spolku D-Fight. Pro nejmenší je připraven tradiční dětský program v parčíku u bývalého kina. Letos se k nám vrací Divadlo Studna s pohádkou, výtvarnou dílnou a zábavnými hrami. I pouťové atrakce budou, ale pozor, letos se přestěhují z náměstí na parkovišti u sportovní haly. Krásný kulturní program připravila Římskokatolická farnost Dobříš v kostele Nejsv. Trojice. Můžete shlédnout výstavu obrazů Miro Pograna, zaposlouchat se do varhanní hudby nebo absolvovat komentovanou prohlídku kostela… I muzeum rukavic Dobříš  v Kopáčkově domě chystá speciální program, v kterém představí divákům typické dobříšské řemeslo – rukavičkářství.

Hlavní hudební hvězdou letošních slavností je špičková kapela Monkey Business se zpěváky Matějem Ruppertem a Terezou Černochovou. Rockové pecky zahraje i místní parta muzikantů Los Fotros a až do půlnoci bude na pódiu řádit i skvělý brněnský revival band Kanci paní nadlesní. Z vlastní zkušenosti vím, že umí roztančit celé náměstí, tak snad se jim to podaří i u nás.

Vítanou součástí slavností je i řada dalších zajímavých doprovodných akcí, které si zaslouží vaší pozornost. Chtěli bychom vás upozornit alespoň na týdenní Divadelní festival ochotnických souborů v kulturním domě (13.–20. 5.) a na hasičskou soutěž, která se koná v neděli 22. 5. na Větrníku.

Vážení spoluobčané,

čísla covidové nákazy letí v posledních týdnech prudce nahoru. V Evropě, v České republice i v našem městě. Při jarní vlně jsme v Dobříši měli celkem 3 potvrzené případy. Nyní, v druhé půlce října, již počet infikovaných šplhá k druhé stovce. Každý z nás pravděpodobně už zná, nebo brzy bude znát někoho, kdo je covid pozitivní. S rostoucí nákazou se celá země více uzavírá, omezuje se provozní doba úřadů i restaurací, zavřené jsou školy, ruší se společenské i sportovní akce. Na jaře jsme infekci společně zvládli. Věřím, že společnými silami to zvládneme i nyní.

Prosím Vás všechny o vstřícnost a pochopení a děkuji Vám všem, kteří se snažíte denně uchovat co nejběžnější provoz našeho města. Epidemie působí komplikace všem: dětem, rodičům, učitelům, pracovníkům obchodů i restaurací, řidičům, úředníkům…, ale především lékařům, zdravotníkům, hasičům, policistům. Mysleme nejen na sebe, ale i na ostatní kolem nás. Přispět snížit riziko nákazy můžeme skutečně každý především důsledným nošením roušky, častým mytím rukou, omezením osobních kontaktů. Nic lepšího v tuto chvíli neumíme. Omezené obchody a služby potřebují náš zájem dnes více než kdy jindy. Podpořme místní obchody a restaurace.

Už nyní můžeme přemýšlet, kde a jak pomůže každý z nás, pokud se situace ještě zhorší. Využijme čas, který nám covid neplánovaně přeuspořádal, k zamyšlení. Jistě najdeme věci, které jsme už dlouho chtěli udělat jinak, které jsme odkládali, do kterých se nám nechtělo. Omezení kontaktů nejvíce dopadá na starší spoluobčany a děti. Zatelefonujte svým blízkým i vzdálenějším příbuzným. Určitě budou mít radost. Nyní je prostor spřádat plány do budoucna a chystat opatření, protože pokud se ani z téhle vlny nepoučíme, přijde nějaká další.

Přeji Vám všem pevné zdraví. Společně to zvládneme.

Pavel Svoboda, starosta

Masarykovo sanatorium Dobříš: hledáme brigádníky

Aktualizováno 27. 10. 2020:

Milí přátelé, s ohledem na neočekávanou vlnu solidarity se situací v našem zařízení Vám musíme s radostí oznámit, že kapacita brigádnických míst je aktuálně plně obsazena. V případě naléhavosti Vás znovu poprosíme o pomoc na tomto místě.
Moc moc moc děkujeme!!!!
Tým Masarykova sanatoria Dobříš

Hledáme brigádníky pro naše zdravotnické zařízení, kteří se budou chtít podílet na zajištění provozu, zejména technickou podporou našim zdravotníkům v současné krizové době.

Náplň práce:
  • podpora zdravotnického personálu – např. rozvoz jídel z kuchyně na oddělení
  • pochůzky dle potřeby
  • úklid společných prostor
  • pomoc v kuchyni
  • pomoc v prádelně
  • atp.

Na tuto pozici jsou běžně poskytované příslušné ochranné pomůcky jako jsou respirátory FFP2. Brigádník nepřichází do přímého kontaktu s pacienty. Konkrétní druh práce záleží na dohodě.

Vhodné i pro studenty!

Nabízíme:
  • krátkodobá i dlouhodobá spolupráce
  • časová flexibilita
Očekáváme:
  • odpovědné, spolehlivé a slušné chování
  • chuť pracovat a pomáhat v této těžké době

V případě vašeho zájmu nás kontaktujte telefonicky nebo e-mailem:
telefon: 318 541 253
e-mail: info@medi-help.cz

Dobříšské listy – květen 2024

Kompletní podobu tištěných Dobříšských listů si můžete v elektronické podobě přečíst zde: 
» květen 2024

Hasiče má každý rád

Od roku 1948 slouží jako základna dobříšských hasičů budova v ul. Plk. B. Petroviče. Ta je v majetku Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje. Dlouhá léta zde působila i dobříšská jednotka sboru dobrovolných hasičů a zdravotnická záchranná služba. S rostoucím počtem zásahů a techniky i očekávaným navýšením počtu hasičů HZS se všichni do staré budovy nevejdou. To není novinka, hledání místa pro novou zbrojnici dobrovolných hasičů trvalo roky. Probíhala různá jednání s vlastníky vytipovaných pozemků, nakonec jsme si „plácli“ s panem Váchou. V dubnu proběhlo stěhování jednotky sboru dobrovolných hasičů a zdravotnické záchranné služby do nové haly v ulici Průmyslová. Nová stanice byla postavena podle požadavků dobrovolných hasičů a záchranky. Obě služby tak získaly moderní zázemí. V původní budově v ul. Plk. B. Petroviče zůstává jednotka HZS. Při řešení běžných starostí snadno podlehneme klamu, že každodenní problémy jsou to nejdůležitější, kolem čeho se točí náš svět. Až když jde o život, uvědomíme si skutečné hodnoty. Právě záchrana života a majetku je hlavní náplní práce hasičů a záchranářů. Všichni budeme raději, když jejich služby nebudeme potřebovat. Kdyby se však taková potřeba náhle objevila, máme na Dobříši vycvičené muže a ženy, kteří jsou kdykoli připraveni vyrazit pomoci. Zaslouží si moderní zázemí a respekt nás všech.

Co přináší květen na Dobříš? Hlavní akcí budou tradiční Dobříšské májové slavnosti. Vedle koncertů, prodejních stánků, pouťových atrakcí a doprovodného programu se letos koná také Den otevřených lesů Colloredo-Mannsfeld s atrakcemi v anglickém parku. Hlavní hvězdou pódia bude Banjo Band Ivana Mládka. Možná zazní i píseň této skupiny U požární zbrojnice: U požární zbrojnice, starý hasič sedí. Popálil se na ruce, děvče na něj hledí. Na hasiče nekoukej, ruku jemu pofoukej. Pomůžeš mu od bolu, uhasil ti stodolu!

Pavel Svoboda, starosta

V Dobříši byla otevřena moderní zbrojnice pro dobrovolné hasiče a nová výjezdová stanice pro záchranáře

Ve středu 10. dubna se v Dobříši konalo slavnostní otevření nové zbrojnice pro dobrovolné hasiče a nové výjezdové stanice pro záchrannou službu. Toto moderní zařízení, situované v průmyslové zóně na okraji města, poskytne optimální zázemí pro ty, kteří zasahují v případě požárů, nehod a dalších mimořádných událostí.

Postupné přesídlení Jednotky sboru dobrovolných hasičů Dobříš (JSDH Dobříš) do nové zbrojnice bylo dokončeno 31. března po odstěhování z bývalé hasičárny v ulici Plk. B. Petroviče.

Nová zbrojnice, pronajatá městem od pana Váchy na dobu 5 let, nyní poskytuje zázemí jak pro JSDH Dobříš, tak pro záchrannou službu. „Jsme velmi rádi, že se nám podařilo s panem Váchou domluvit na přijatelných podmínkách, zajistit tak pro naše dobrovolné hasiče odpovídající zázemí, které si bezesporu zaslouží a které jsme jim jako město již dlouho dlužili. V krizových situacích, jako jsou požáry, povodně, ale i autonehody a další události, jsou právě naši hasiči vždy k dispozici. Mezi jejich další činnost patří také práce s dětmi a já jsem velmi rád, že tito vytrvalí dobrovolní hasiči se dočkali moderního zázemí,“ řekl starosta města Pavel Svoboda v úvodu slavnostního otevření nové hasičárny.

Za možnost realizovat pronájem nové zbrojnice pro dobrovolné hasiče města vděčí Dobříš mimo jiné také Středočeskému kraji.

„Díky spolupráci a vstřícnosti vedení Středočeského kraje máme dnes možnost využívat tyto prostory nejen pro naše hasiče, ale hlavně je společně sdílet se záchranáři. Celkové měsíční nájemné za tuto novou budovu činí 111 200 Kč a my jsme velmi rádi, že jsme se nejen na tomto domluvili právě se Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje a celkové náklady za nájemné si tak rozdělili,“ uvedl místostarosta města Dobříše Tomáš Vokurka.

„Sbor dobrovolných hasičů města Dobříše byl založen v roce 1885 a po celá léta se na něj mohli obyvatelé města spolehnout. Stejně tak tomu bude i nadále. Naše výjezdová jednotka čítá celkem 19 chlapů. Během roku vyjíždíme již k 70 až 80 událostem, a to k nejrůznějším, kde zasahujeme sami nebo ve spolupráci s profesionálními hasiči, kolegy z jiných sborů, policií jak státní, tak městskou a v neposlední řadě se zdravotní záchranou službou,“ uvedl k činnosti JSDH Dobříš velitel Jiří Zajíček a dodal, že za všechny členy sboru děkuje vedení města, že se podařilo pro ně najít tyto nové a odpovídající prostory.

Slavnostní otevření nové hasičské zbrojnice a stříhání pásky se konalo za účasti velitele, předsedy i členů JSDH Dobříš, zástupců vedení města, městského úřadu, ale také za účasti místopředsedy Poslanecké sněmovny ČR Jana Skopečka, hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové, majitele objektu Jana Váchy, ředitele územního odboru Hasičského záchranného sboru v Příbrami Tomáše Horváta, velitele Hasičské záchranné stanice Dobříš Martina Lapky a dalších významných hostů.

Moderní zbrojnice nahradila již dlouhá léta nevyhovující hasičárnu v objektu HZS Dobříš, kde bylo mimo jiné třeba uvolnit místo pro původně plánované rozšíření techniky i personálu.

Nový objekt hasičské zbrojnice je přízemní zděná budova rozdělená do dvou částí. První část tvoří zázemí pro JSDH Dobříš, kde mají hasiči k dispozici velkou garáž se zázemím pro šatní skříně a další vybavení, dále mají k dispozici sociální zařízení, denní místnost a kuchyňku.

Druhou část tvoří prostory Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje, která se do objektu přestěhovala společně s dobrovolnými hasiči.

Záchranáři na novém stanovišti v Dobříši, které vzniklo za podpory Středočeského kraje a města Dobříš, budou sloužit ve dvoučlenných posádkách v režimu RZP, tedy řidič a zdravotnický záchranář, nebo sestra se specializací. Na stanovišti budou 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Slavnostního otevření stanice se kromě hejtmanky a vedení města Dobříše účastnil také náměstek hejtmanky pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík a ředitel Záchranné zdravotnické služby Středočeského kraje Pavel Rusý.

„Jedna z našich klíčových priorit, když jsme nastoupili do vedení kraje, bylo co možná nejvíce zmodernizovat zdravotnickou záchrannou službu. Když po záchranářích chceme profesionalitu a špičkovou péči, je naší povinností zajistit jim k tomu podmínky, tedy moderní a kvalitní zázemí a spolehlivou techniku a vybavení. Postupně proto modernizujeme výjezdové stanice nebo také přidáváme další. Dobříšská stanice je skvělým příkladem toho, jak se to dá dělat ve spolupráci s městem. Přála bych si, aby každý výjezd z nové stanice skončil šťastně,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková.

Záchranáři mají k dispozici denní místnost, dva pokoje, kuchyňku, sociální zařízení, zázemí pro sklad zdravotnického materiálu, dekontaminační místnost a garáž pro sanitku. Tyto prostory splňují veškeré technické požadavky podle platné legislativy, včetně hygienických, požárních a provozních norem.

„Na celé akci nejvíce oceňuji spolupráci samotného města, naší záchranky a soukromého sektoru, bez jejichž usilovné práce by toto nebylo možné, za což jim patří velké poděkování. Přeji si, aby nové prostory našim záchranářům sloužily co možná nejlépe, a pokud možno řadu výjezdů se šťastným koncem,“ uvedl statutární náměstek hejtmanky pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík. „Přeji všem zaměstnancům, aby jim nové stanoviště dobře sloužilo a děkuji vedení města Dobříš za výbornou spolupráci a za podporu vedení Středočeského kraje,“ řekl ředitel Pavel Rusý.

Tímto krokem město Dobříš i Středočeský kraj bezesporu potvrzují svůj závazek podporovat dobrovolné hasiče a záchrannou službu a zajišťovat jim co nejlepší podmínky pro jejich nezastupitelnou práci.

Zpracovala DH

Profesionální hasiči z Dobříše mají nově k dispozici automobilový žebřík se záchranným košem

Profesionální hasiči ze stanice v Dobříši dostali do užívání automobilový žebřík IVECO Magirus. Automobilový žebřík má k dispozici záchranný koš s řadou vylepšení a zvyšuje dosah, rychlost a efektivitu zásahů. Konkrétně se jedná o zařízení s kapacitou záchrany 2 osob na výšku až 30 metrů, které má zároveň možnost otáčení o 360 stupňů.

Tato moderní hasičská technika, vyráběná v Německu, poskytne hasičskému záchrannému sboru významné výhody v rychlosti a dosahu při zásazích. „Je to pro nás nová technika, řízená elektronikou, která nám umožní rychleji a efektivněji reagovat na různé typy zásahů,“ říká velitel stanice HZS Dobříš Mgr. Martin Lapka.

Hasičské auto s žebříkem vybaveným záchranným košem jste v Dobříši mohli vidět na několika místech v rámci zácviku, pravidelných tréninků a kondičních jízd.

Hasiči jej zkušebně ustavují u výškových budov a na dalších místech po městě. „Nový žebřík se chová jinak než stará technika, musíme se s ním ještě trochu sžít. Automobil už je ale plně zařazen k našemu vybavení a bez problémů ho můžeme využít v případě potřeby k zásahu,“ upřesňuje velitel Lapka.

Automobilový žebřík budou hasiči nejvíce využívat při požárech a záchraně osob z výškových budov. Provádět s ním mohou ale například i řezání stromů, hašení komínů apod. Nejcennější je pro hasiče schopnost evakuace osob. „Tato technika umožňuje kromě klasické záchrany osob v koši i transport osob pomocí transportních nosítek přímo na koši. Transport probíhá třeba přes okno nebo přes balkon výškové budovy a osobu tak nemusíme snášet po schodech, ale můžeme ji transportovat pomocí žebříku,“ vysvětlil velitel dobříšských hasičů.

Hlavní inovací nové výškové plošiny je zalamovací rameno, které překonává dosavadní omezení při zásazích na střechách s různým sklonem. „Díky zlomení ramene se můžeme dostat za hřeben střechy, což se s rovným ramenem nedá,“ vysvětlují hasiči. Tato nová technologie umožňuje hasičům lépe a rychleji zasahovat při požárech a záchranných operacích, a to zejména na plochých střechách.

Boční dosah zařízení je cca 20 metrů, v závislosti na zatížení. Maximální záchranná výška je 30 metrů. Zařízení může nést až tři osoby nebo 300 kg nákladu.

Výšková plošina je ovládána pomocí joysticku a hasiči si chválí jednoduchost a rychlost. „Ovládání je velmi intuitivní, abychom se mohli rychleji zaměřit na úkol, zásah, případně záchranu osob než na ovládání,“ dodávají hasiči, kteří už s automobilovým žebříkem absolvovali několik výcviků. Školením a praktickou zkouškou už na dobříšské stanici prošlo všech 15 profesionálních hasičů.

Každý z hasičů umí obsluhovat žebřík jak z plošiny, tak ze spodního stanoviště strojníka. „Pro obsluhu jsou ideální dva hasiči, nicméně v případě hašení zvládne obsluhu i jeden. V tom případě na žebřík napojíme speciální hadici, kterou připojíme na suchovod, proudnici a pak už ovládáme a hasíme, jak potřebujeme,“ popisuje ovládání automobilového žebříku velitel dobříšské stanice a dodává, že vše se ovládá velmi intuitivně a jednoduše pomocí joysticku. Jak plošina, tak stanoviště strojníka je vybaveno displejem, kde hasič vidí všechny potřebné informace. Další výhodou automobilového žebříku je jeho vysoká stabilita. „Často se stane, že se dostaneme na místo, kde nemůžeme auto jednoduše zaparkovat. Pak je velkou výhodou, že ke stabilizaci stačí vysunout opěrné nohy jen na polovinu nebo jen některé,“ upřesňuje velitel Lapka.

Trénink s automobilovým žebříkem na nejvyšších budovách v Dobříši

„V následujících týdnech bude nadále probíhat výcvik po městě Dobříš, hlavně v okolí výškových budov. V plánu je také výcvik s automobilovým žebříkem ze stanice Příbram, který dosáhne do výšky 40 metrů,“ upřesňuje velitel stanice HZS Dobříš Martin Lapka a dodává: „S tímto vozem bychom se nyní měli dostat relativně všude, ale záleží samozřejmě také na tom, kam a jak se dá zajet. Tedy jak budou stát auta apod. U každého toho domu nezajedeme úplně tak, jak bychom potřebovali, a tím pádem se snižuje výška možného zásahu.“

Automobilový žebřík, který mají nově hasiči z Dobříše k dispozici, je bezesporu obrovským pomocníkem. Díky jeho stabilizačním vlastnostem, jednoduchosti ovládání a rychlosti jsou hasiči v Dobříši nyní vybaveni moderním strojem, díky kterému jsou schopni v případě potřeby od příjezdu na místo události do 40 vteřin začít hasit nebo zachraňovat lidské životy.

Zpracovala DH

Dobříšští hasiči

Dobříšští hasiči v roce 1910

Na Dobříši působí dvě jednotky. Primární je výjezdový tým profesionálních hasičů v rámci Hasičského záchranného sboru (HZS) Středočeského kraje, který sídlí na základně v ul. Plk. B. Petroviče. Vedle profíků funguje dobříšská jednotka sboru dobrovolných hasičů, která od dubna vyjíždí z nové adresy Průmyslová 2121.

V Dobříši byl hasičský záchranný sbor založen 13. září 1885. Příští rok tedy sbor oslaví 140 let. Tehdy měl sbor sedmnáct činných členů a další členy přispívající, mezi něž patřili například všichni členové městského zastupitelstva (sic!) a také správa zámku. Hasičský sbor disponoval stříkačkou zakoupenou městem v roce 1883 za částku tisíc zlatých, včetně dvou kusů savic a 80 metrů hadic. K tomu šest plátěných věder, dva opěrací žebříky, dva hákové žebříky a jednu sekeru.

Od založení město „své“ dobrovolné hasiče trvale podporuje. V letošním roce je v rozpočtu města vyhrazena pro jednotku sboru dobrovolných hasičů částka 1 150 000 Kč.

Vedle toho město pro dobrovolné hasiče pravidelně shání různé dotace, nejčastěji na nákup vybavení (boty, kabáty, helmy apod.). V loňském roce se podařilo získat dotaci z rozpočtu Ministerstva vnitra a Středočeského kraje celkem ve výši 104 536 Kč. (Pozn.: Činnost HZS je financována ze státního rozpočtu.)

Dobrovolní a profesionální hasiči spolu úzce spolupracují. Pokud se objeví větší událost, vyjíždějí k ní jako první profesionální hasiči HZS. V tu chvíli nastupují dobrovolní členové místní JSDH jako záloha, pokud by se objevila nějaká další událost. V případě větších akcí (požáry, autonehody apod.) se na místo sjíždějí všechny dostupné jednotky HZS i JSDH z Dobříše a okolních obcí. Například loni při požáru v Dolních Hbitech takto zasahovalo 30 jednotek.

Co to znamená být dobrovolným hasičem? Máte pohotovost, a když vám na mobil přijde zpráva, jedete na stanici, navlečete hasičský oblek, skočíte do auta a vyrážíte. I když dobříšští dobrovolní hasiči slouží jako záloha a jednotka druhého sledu, přesto počet výjezdů každý rok roste. V loňském roce provedli členové JSDH 67 výjezdů, v průměru tedy častěji než jednou týdně. Mezi největší akce patřily v loňském roce likvidace požárů v areálu Anbremetall, likvidace požáru v třídírně odpadů v Dolních Hbitech a několik velkých požárů polí v okolí Dobříše v době sklizně.

Vedle likvidace požárů či autonehod pomáhají dobrovolní hasiči s likvidací vosích hnízd, rizikovým kácením stromů, transportem nepohyblivých občanů do sanitky, záchranou osob a zvířat z vody a ledu, čerpáním vody po přívalových deštích, asistencí při uzavírkách silnic apod. Dále poskytují požární hlídky na velkých městských akcích a vychovávají budoucí dobrovolníky v dětských kroužcích. A ve volnu trénují, opravují vybavení a účastní se hasičských soutěží. Celkový počet členů sboru dobrovolných hasičů včetně výjezdové skupiny je 67.

Máte zájem to zkusit? Ozvěte se veliteli Jiřímu Zajíčkovi.

Pavel Svoboda,
starosta

Zastupitelstvo schválilo klíčové body pro rozvoj města a posiluje regionální spolupráci

Během dubnového zasedání Zastupitelstva města Dobříše, které proběhlo ve čtvrtek 18. dubna 2024, byly schváleny důležité body týkající se budoucího rozvoje města.

V úvodní části zasedání byly nejprve schváleny informace z jednání finančního výboru. Následně došlo k řadě důležitých rozhodnutí, které ovlivní budoucí směřování města a jeho okolí.

Mezi schválené body patří závěrečný účet a účetní závěrka města za rok 2023, které přináší transparentní pohled na hospodaření města. Zastupitelé dále schválili rozpočtové opatření č. 1/2024, které je v souladu s finančními cíli města a směřuje k jeho dalšímu rozvoji. Byly rovněž schváleny návrhy na změnu územního plánu, včetně návrhu na zpracování změny územního plánu zkráceným postupem pro Scio školu a změnu využití pozemku p. č. 1193/1 Na Čihadlech, kde má soukromý investor zájem vybudovat Domov pro seniory „U lesa“. Zastupitelé rovněž schválili prodej částí pozemků pod stavbou lodžií v čp. 1026, 1027 a bezúplatné nabytí deseti pozemků situovaných pod komunikacemi od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Dále pak byly schváleny pozvánky na valné hromady VHS Dobříš a společnosti Dokas.

V rámci regionální spolupráce bylo schváleno Memorandum o spolupráci čtyř obcí (Dobříš, Svaté Pole, Rybníky, Daleké Dušníky) na propojení cyklostezkou. Tato dohoda představuje důležitý krok k posílení regionální spolupráce a zlepšení dostupnosti mezi obcemi.

Kromě schválených bodů zastupitelé rovněž zamítli žádost o schválení pořádání ohňostroje 14. 9. 2024. Videozáznam z jednání zastupitelstva je dostupný na YouTube.

Zpracovala DH

Rozbor popelnic čp. 1240 a 1564

Dne 28. března proběhl další kontrolní rozbor popelnic. Tentokrát byly vybrány kontejnery na směsný komunální odpad od „čtrnáctipatráku“ (čp. 1240) a od bytového domu Azalková (čp. 1564). V loňském rozboru od čp. 1064 a 1036 (zpráva zde: https://mestodobris.cz/rozbor-kontejneru-z-bytovek/d-488681) bylo skutečné směsi jen 20 %, zbytek tvořil odpad, který mohl být vytřízen. O kolik lépe tedy třídí obyvatelé „čtrnáctipatráku“ a z Azalkové?

Ve „čtrnáctipatráku“ (čp. 1240) žije celkem 224 osob. Pro ně je k dispozici osm kontejnerů na směsný komunální odpad (SKO), k nim byly nedávno nově přistaveny čtyři kontejnery na papír, tři na plast a jeden biotejner na kuchyňské zbytky. Rozbor jednoho kontejneru na SKO ukázal, že skutečný směsný odpad tvořil ještě tu menší část. Větší podíl, celkem 57,6 %, zabíraly složky, které by se měly třídit a odhazovat separátně. Největší podíl z tříděného odpadu, který byl nesprávně vyhozený ve směsi, připadal na sklo (18,2 %) a na bioodpad (16 %). I když obsah vytříditelného odpadu byl lepší než v rozborech loni, mají obyvatelé čp. 1240 prostor pro výraznější zlepšení. Doufáme, že nedávno instalované kontejnery pro tříděný odpad přispějí k rychlému zlepšení této situace.

V bytovce Azalková 1564 žije 52 osob. Ti mají pro odpad k dispozici jeden kontejner na SKO, dva na plast, dva na papír a jeden biotejner. Tady rozbor ukázal mnohem lepší nakládání s odpadem. Směsného odpadu byla v černém kontejneru většina, přesně 76,3 %. Nicméně i zde se ale objevily komponenty, které byly vhodné ke zvláštnímu třídění. Především kuchyňský odpad, který tvořil 13,9 % váhy. V tomto kontejneru bylo také více kovů a plechovek od nápojů (6,6 %), které měly správně skončit v kontejneru na plast a nikoli ve směsi.

Místostarostka Jindřiška Romba k tomu dodává: „V rámci nastaveného odpadového hospodářství jsme se v loňském roce (a i v tomto pokračujeme dál) zaměřili na zlepšení podmínek pro třídění odpadů u bytových domů. Umísťováním kontejnerů na tříděný odpad vedle těch na směsný odpad vznikají ve spolupráci s obyvateli bytových domů takzvaná sběrná místa přímo u jejich domovů. Zároveň byly do blízkosti bytových domů umístěny biotejnery pro snazší odhazování kuchyňských zbytků. Nedávná analýza prokázala, že tyto kroky jsou účinné a usnadňují lidem bytových domů třídění. Nastavený systém odpadového hospodářství jim dává možnost mít lepší přehled a kontrolu nad svými odpady a nabízí jim také možnost získat slevu z poplatku za odpad. Zkušenost procházením kontejnerů může být pro někoho neobvyklá, avšak osobně ji vnímám jako poučnou a jsem svědkem posunu směrem k lepšímu. Změna zaběhnutých návyků se pomalu, ale jistě děje a je povzbuzující ji vidět. Zaměříme se dále také na osvětu a maximální podporu místním občanům, abychom pomohli zvýšení třídění odpadu, případně předcházení jeho vzniku. Věřím, že přijatým přístupem se nám podaří čelit přísným zákonným regulacím a v nadcházejících letech se našemu městu podaří efektivně zvládnout výzvy spojené s rostoucími náklady na likvidaci směsného odpadu. Současně doufám, že tu přísnou legislativní zatáčku současnou strategií v budoucnu díky snižování produkce zejména směsného komunálního odpadu vybereme.“

Starosta města Pavel Svoboda uvádí: „Tento kontrolní rozbor ukázal, že jsme sice na dobré cestě, ale pořád máme v třídění rezervy. Překvapilo mě množství skla a plechovek, které se ve směsném odpadu objevily. A stále také v odpadu zbytečně končí použitelné věci, které mohly posloužit někomu jinému. Například nádobí. Pro tyto věci je vhodné poslat je dál do světa, třeba ve facebookové skupině Dobříš za odvoz.“

Děkujeme všem, kteří nad odpadem přemýšlí a snaží se množství odpadu snižovat. Video z rozboru: https://www.youtube.com/watch?v=-lIf9mI9Csk

Pavel Svoboda, starosta

AKTUÁLNÍ INFO: Komplexní modernizace silnic a veřejného osvětlení v našem městě

Kompletní rekonstrukce vybraných komunikací a modernizace veřejného osvětlení v našem městě pokračují dle plánu. Aktuální stavební práce se týkají se ulic Pražská, Husova a Hostomická.

Ulice Pražská prochází rekonstrukcí chodníků, silnice a veřejného osvětlení v období od 18. března do 1. července 2024. Postupně zde dochází k částečným uzavírkám komunikace, přičemž mezi dny 17. a 19. června bude silnice úplně uzavřena z důvodu pokládky asfaltových vrstev.

Ulice Husova se dočkala obdobných zásahů s částečnou uzavírkou a plánovaným ukončením prací do 10. května 2024.

V ulici Hostomická proběhne rekonstrukce chodníků a modernizace veřejného osvětlení v období od 2. května do 30. září 2024.

Uzavírka se bude týkat chodníku a po etapách také dojde ke zúžení jízdního pruhu směrem na Hostomice. Tyto rekonstrukce představují zásadní krok ke zlepšení infrastruktury a bezpečnosti naší komunity.

„Přestože v průběhu rekonstrukcí dochází k určitému omezení, tak cílem je vytvořit bezpečnější a příjemnější prostředí pro naše občany a zlepšit kvalitu veřejného osvětlení v našem městě. Děkujeme všem občanům města i široké veřejnosti za trpělivost a dodržování bezpečnostních opatření,” uvedl Mgr. Martin Švarc, vedoucí odboru místního rozvoje.

Zpracovala DH

UPOZORNĚNÍ na dopravní omezení v Dobříši

Dne 18. května dojde v Dobříši k významnému omezení dopravy z důvodu konání tradičních Dobříšských májových slavností.

Hlavní dopravní opatření se dotkne Mírového náměstí a jeho okolí, což bude mít vliv na plynulost dopravy ve městě.

Uzavírka Mírového náměstí:
Hlavní část komunikace II/114 na Mírovém náměstí, od alejky vedoucí k České spořitelně až po světelnou křižovatku a autobusové nádraží, bude pro motorová vozidla zcela uzavřena. Objízdné trasy jsou vyznačeny přes ulici Příbramskou kolem České spořitelny do ulice Čs. Armády a z Pražské ulice do ulice Plk. B. Petroviče.

Dočasné autobusové zastávky:
Vzhledem k uzavírce budou na Mírovém náměstí zřízeny dočasné autobusové zastávky. Cestující je najdou u budov s číslem popisným 68, což je Kulturní středisko Dobříš, a číslem popisným 211, kde se nachází prodejna Spektra Dobříš.

Další dopravní omezení:
Kromě Mírového náměstí bude 18. 5. 2024 úplně uzavřeno také Dukelské náměstí a část ulice Pionýrů. Pro motorová vozidla zůstane zachován průjezd ulicí Žižkovou. Mezi 13. 5. a 19. 5. 2024 pak bude uzavřena komunikace a parkoviště u sportovní haly z důvodu konání pouťových atrakcí.

Doporučujeme řidičům, aby v době konání Dobříšských májových slavností a s tím souvisejících dopravních omezení zvážili alternativní trasy, a především v oblasti uzavírek počítali s delší dobou průjezdu.

Děkujeme za pochopení a spolupráci při dodržování dočasných dopravních opatření.

Zpracovala DH

Nadcházející události

Exit mobile version