Proč má Dobříš veselé zastávky?



Od začátku května si můžete všimnout úprav dvou autobusových zastávek na Mírovém náměstí a autobusové zastávky na Větrníku směrem do centra města.

Spolu s Českou společností ornitologickou, která je partnerem BirdLife International v České republice, jsme si položili otázku, zda jsou zastávky v našem okolí bezpečné i pro ptáky. Tento projekt se snaží změnit skutečnost, že na světě ročně zahyne kolem 1 miliardy ptáků po střetu se skleněnou plochou, zastávky nevyjímaje. Siluety dravců nalepené na skle nepomáhají, to je mýtus. Pták musí vidět překážku, tedy sklo. Je jedno, jaká technika se při zviditelňování použije, důležité je, aby šlo o celou plochu skla, ve vzdálenosti prvků cca 10 cm od sebe. Vzhledem k tomu, že jsme chtěli tyto informace předat i veřejnosti, zejména dětem, zvolili jsme k prezentaci stánek při akci Den Země na Dobříši, kde zástupkyně ornitologické společnosti spolu s mnoha dětmi vystřihovaly zvířátka a jiné barevné motivy pro budoucí polep zastávek. Mnoho barevných zbytků folií nám darovalo dobříšské CD STUDIO. Děti vystřihování s vizí budoucího uplatnění očividně velmi bavilo a za celý den se na hřišti v ul. B. Němcové vyrobilo pěkných pár kousků.

Vlastního polepu se chopili dobříšští skauti ze Střediska prof. Oliče Dobříš a pojali ho velice nápaditě. Na zastávkách plavou hejna ryb, labutě, létají ptáci či motýli. Děti byly nadšené, že mohly udělat něco důležitého pro přírodu i vlastní město. A možná bude i pokračování na dalších zastávkách. Je úplně jasné, že si každý „svoji“ zastávku pohlídá a nedopustí její ničení. Jménem města i zachráněných ptáčků děkuji všem zúčastněným a věřím, že nám takto upravené krásné a veselé zastávky dlouho vydrží a budou dělat obyvatelům i návštěvníkům Dobříše radost.

Ing. Alena Harmanová, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí



Předchozí článekÚpravy místní komunikace v ul. Fričova, Dobříš – třetí rok v udržitelnosti
Další článekÚřad otevřený dětem – beseda žáků se starostou a tajemníkem