Přísloví



Mám moc rád česká přísloví. Snažím se je často používat, ale bohužel jich znám na můj vkus dost málo. Mám se ještě co učit, protože přísloví existují téměř na všechny situace. Líbí se mi nejen proto, že jsou často velmi vtipná, ale hlavně proto, že obsahují lidovou moudrost. Jsou stále aktuální, i když je někdo vymyslel už dávno před námi. Přísloví jsou koncentrovanou a léty prověřenou moudrostí vzhledem k tomu, že na rozdíl od řady rádoby vtipných bonmotů mají dlouhodobou trvanlivost a určitě nás všechny přežijí. Jejich pravda je tak silná, že s nimi vlastně není možné polemizovat. Faktem ovšem je, že určitou šikovností a možná i tvořivostí je jejich použití. Ne vždy se trefí hřebíček na hlavičku. Ale dovolte mi pár příkladů, které mě napadají. Omlouvám se pozornému dobříšskému čtenáři za to, že použiji několik přísloví v souvislosti s jednáním městského zastupitelstva, ale vhodnější příměr mě nenapadl.

Přísloví č. 1 – Čím je sud prázdnější, tím víc duní.

Návštěvník nebo pozorovatel zastupitelstva na internetu zřejmě ví, co tím myslím. Měla by být zásada, že každý by měl mluvit jen tehdy, když má co říci, a pokud má co říci, tak by to měl říci jasně a stručně. Moc se to nedaří.

Přísloví č. 2 – Kam vítr, tam plášť.

Občas se stává, že se hlasuje podle názorů a tlaku několika občanů, kteří na zastupitelstvo přijdou a hlasitě prosazují své názory. Někdy prostě trochu chybí osobní statečnost.

Přísloví č. 3 – Dvakrát měř a jednou řež.

Bylo by moc fajn, kdyby si každý, kdo něco kritizuje, nejprve zjistil všechny dostupné informace, poradil se s někým odborně kvalifikovaným a pak teprve přednášel kritiku. Někdy je ta kritika více exhibicí než kvalifikovaným názorem.

Přísloví č. 4 – Mluviti stříbro, mlčeti zlato.

Kdyby bylo toto přísloví uznáváno v rámci jednání zastupitelstva, tak bychom nemuseli zasedat pokaždé do půlnoci nebo dokonce ještě další den.

Ale na závěr něco pozitivního:

Přísloví č. 5 – Nikdy nebylo tak zle, aby nemohlo být ještě hůř.

To je samozřejmě vtip, já jsem životní optimista a určitě bude líp.

S úctou

Ing. Tomáš Hadžega



Předchozí článekChceme další zástavbu krajiny?
Další článekStromy – chladivá naděje pro přehřáté město